Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 30 maj 2020
ARMBAND, platina/18K vitguld, 4 obehandlade stjärnsafirer ca 47,8 ctv, GCS certifikat 80256-26, 29 gammalslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-TCa(F-K)/SI-P, längd 17 cm, vikt 28,2 g, två diamanter med inverterade naturaler på kronan och två med naturliga håligheter.
RING, platina, kuddslipad diamant 2,01 ct, TW(G)/VS2, GIA certifikat 2286485905, briljantslipade diamanter 0,38 ctv, TW(F)/VS2, stl 16 mm+, vikt 4,4 g.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 3,28 ct, ca TCr(I)/SI2, stl 17 mm, vikt 6,4 g, diamant med naturlig hålighet på kronan.
ARMBAND, silver, rosenslipad diamant ca 8x6,5 mm, rosenslipade diamanter, antik, förgylld baksida, längd 20 cm, vikt 14,7 g.
OLE LYNGGAARD, brosch, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca TW(F)/VS, höjd 11,2 cm, vikt 19,6 g.
ARMBAND, 14K guld/silver, gammalslipad diamant ca 0,50 ct, ca TCr(I)/P, 6 antikslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TCr-Cr/SI-P, längd 17 cm, vikt 9,9 g, en diamant med liten skada och några med nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant 1,74 ct, ca W(H)/SI1, J S Guldsmide, Göteborg 1990, stl 16,75 mm, vikt 3,7 g.
RING, platina, gammalslipad diamant ca 2,10 ct, ca TCa(K)/SI1, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/VS, 6 safirer, stl 17,25 mm+, vikt 4,9 g, mittsten med nagg på paviljongen.
BROSCH, platina, gammal-, åttkant- och rosenslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-Cr/SI-P, längd 5,2 cm, vikt 10,6 g, några diamanter med skador och nagg.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 2,00 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 17 mm, vikt 4,9 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld/platina, navettslipad diamant ca 2,30 ct, ca Light Yellowish Brown/VVS2, 22 gammal- och åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 16 mm, vikt 3,3 g, mittstenen har nagg på ena hörnet.
GEORG JENSEN, armring, Magic, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW/VS, refnr 1513B, stl M (ca 6,5 cm i diameter), vikt 12,5 g, originaletui, ytterask.
W.A. BOLIN, örhängen, 18K guld/silver, ljusblå emalj, briljantslipade diamanter 0,43 ctv, stift, höjd 3,2 cm, vikt 12,5 g.
HÄNGE/BROSCH, silver, gammal- och rosenslipade diamanter ca 1,50 ctv, antik, höjd 3,1 cm, vikt 8 g, avtagbar nål, några diamanter med skador och nagg.
STJÄRNBROSCH, låghaltigt guld/silver, 56 gammal- och 10 rosenslipade diamanter ca 8,00 ctv, ca TW-CA/SI-P, mittsten ca 0,65 ct, övriga fem större ca 0,70-0,80 ct/st, låsdel i 18K guld, mått 5,7x5,5 cm, vikt 10,1 g, skador, nagg, slitna fasettkanter.
WIWEN NILSSON, brosch, nr 9, sterlingsilver, signerad, Lund 1964, mått 4,3x4,5 cm, vikt 14,7 g. (d)
ÖRHÄNGEN, platina, barocka pärlor, ca 8,25-8,5 mm, äldre briljant- , baguette- och åttkantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca W/VS-P, Frankrike, stift, snurrebussar i 18K vitguld, höjd 2,1 cm, vikt 12,2 g, några diamanter med skador och nagg.
STRÖMDAHL, örhängen, 18K guld/silver, gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, pärlor, turkoser, safirer, syntetiska rubiner, Stockholm 1950, stift/clips, höjd 4,4 cm, vikt 21,8 g, guldet har delvis oxiderat.
BROSCH, platina, gammalslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca TW-Ca/VS-SI, nål i 14K guld, längd 9 cm, vikt 19,1 g, flera diamanter med skador och nagg.