Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 30 maj 2020
BROSCH, 18K vitguld, South Seapärla ca 12,8x12 mm, 37 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,77 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, mått 3x4 cm, vikt 12,6 g.
HÄNGE MED KEDJA, platina, gammal- och rosenslipade diamanter, referensnr 22608, Frankrike, tidigt 1900-tal, höjd 4,8 cm, längd 60 cm, vikt 11,4 g.
KARL-HEINZ SAUER, örhängen, sterlingsilver, turmaliner, Mörbylånga 1978, krokar, höjd 7,0 cm, vikt 18,3 g. (d).
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad rubin ca 1,79 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, Carlman, Stockholm, stl 16,25 mm, vikt 4,3 g, rubinen har nagg.
BUCCELLATI, örhängen, 18K guld, arbetad yta, höjd 2,2 cm, vikt 14,5 g, stift/clips, smyckespåse, proveniens: Ulla Carenby.
CHOPARD, hänge med kedja, Happy Hearts, 18K roséguld, 80 briljantslipade diamanter ca 1,22 ctv, 3 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VVS, längd 41 cm, vikt 21,2 g, originaletui.
BROSCH, 14K guld/vitguld, gammalslipad diamant ca 0,65 ct, ca TCa(K)/SI, 14 gammalslipade diamanter ca 1,35 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, diameter 2,3 cm, vikt 9,8 g, några diamanter har nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, mabépärlor ca 18,5 mm, 30 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W/VS, stift/clips, höjd 2,4 cm, vikt 20,4 g, en diamant med nagg och en med skada.
W.A. BOLIN, brosch, 18K guld, cabochonslipad rubin, emalj, rosenslipade diamanter, Stockholm 1944, längd 5,5 cm, vikt 34,5 g.
BUCCELLATI, örhängen, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr(F-J)/VS-SI, diameter 10 mm, vikt 3,0 g, stift, proveniens: Ulla Carenby.
WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, bergkristall ca 37,6 ct, signerad, Lund 1942, längd 60 cm, vikt 36,3 g. (d)
BROSCH, platina, gammalslipad diamant ca 0,40 ct, ca TCr/SI, 6 baguetteslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TCr/VS, 152 åttkantslipade diamanter ca 3,80 ctv, ca TW-TCa/SI-P, Frankrike, längd 5,4 c'm, vikt 16,6 g, flera diamanter med nagg och skador.
A F WEISE, såsskål, silver, invändigt förgylld, gustaviansk, på fyra fötter, Stockholm 1787, höjd 6,5 cm, längd 20 cm, vikt 218,5 g, mindre buckla.
Ädelstenar Safirer
OBEHANDLAD SAFIR, kuddslipad, 6,97 ct, GCS certifikat 80251-80, skev kulett, nagg.