Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 mars 2020
ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, stl 15 mm, vikt 1,8 g.
RING, 18K vitguld, rosa safir ca 0,79 ct, 38 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW-Cr(G-J)/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 2,5 g.
RING, 18K roséguld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-Cr(G-J)/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 2,1 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 0,46 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 1,9 g, smaragden har inneslutningar som når ytan.
CARMOSÉRING, 18K guld, blå safir, 10 briljanter ca 0,20 ctv, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g.
RING, 18K vitguld, 3 safirer, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv ca W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,4 g.
ALLIANSRING, 18K guld/vitguld, 10 briljanter ca 0,18 ctv, ca TW-W(G-H) /VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, äldre briljant ca 0,35 ct, ca W/P, stl 15 mm, vikt 3,6 g, diamant med nagg invid bordet.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,35 ctv enligt gravyr, ca TW(G)/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,10 ct enligt gravyr, ca TCr/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,1 g.
RING, 18K vitguld, blå safir, diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 4,0 g, en diamat trasig, en diamant med nagg, safir med slitna fasettkanter.
RING, 18K vitguld, blå safir, 10 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, stl 18,25 mm, vikt 3,5 g, safire med slitna fasettkanter, en diamant är skadad, slitna fattningar.
COLLIER, 7-radig, safirer, smaragder, rubiner och glasstenar, justerbar längd, vikt 81,4 g, flera stenar med skador.
COLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor och pärlemorskal, lås och detaljer i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 78 cm.
ÖRHÄNGEN, 9K guld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca W-TCr/VS-P, ovala odlade sötvattenspärlor, stift, vikt 2,9 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad safir ca 1 ct, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W(H)/VS, stl 17 mm, vikt 4,4 g.