Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 mars 2020
RING, 18K vitguld, rubin ca 0,20 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca W-TCa(H-K)/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 2,9 g.
ARMBAND, förgyllt silver, 13 ovalslipade ametister, längd 17 cm, vikt 19,9 g, säkerhetskedja.
LAPPSKEDAR, 12 st, silver, delvis förgyllda, CO Persson; Haparanda 1948, längd 10cm, vikt 116,5 g, etui, monogram.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,40 ct, ca W/P, stl 15,5 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18K guld, prinsess - och åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, stl 15,5 mm, vikt 4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 5 g, en diamant är trasig.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad safir ca 1,7 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca LY/P, stl 16,25 mm, vikt 4,2 g., safiren med repor och mindre nagg.
RING, 18K vitguld, 39 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 2,0 g.
COLLIER, rosa korallkulor ca 7,6-7,8 mm, lås i gulmetall, längd 63 cm, vikt 53,4 g, några kulor med sprickor.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6 - 6,5 mm, något offround, längd 49 cm, lås i 18K guld, 2 små vita stenar, knutet, behov av omträdning.
RING, 18K vitguld/guld, smaragdslipad smaragd ca 1,10 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TCr(I)/SI-P, stl 17,25+ mm, vikt 6,1 g.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, bruna briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, SI, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stift, höjd 8,6 mm, vikt 2,1 g, en av mittstenarna med nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, ovalslipade granat ca 1,40 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-TCa(H-K)/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 2,6 g.
RING, 18K guld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W-Ca(H-L)/SI-P, stl 16 mm, vikt 1,8 g.