Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 mars 2020
ARMBAND, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-Cr/VS-SI, längd 18,5 cm, vikt 10,5 g.
BROSCH, 18K guld, snidad turkos, odlad pärla, Juvelerare Martin Elmblad, Stockholm 1956, höjd 43 mm, vikt 9,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TCr-TCa/VS-SI, John Petterssons Eftr Juvelerar, Stockholm 1963, stl 17 mm, vikt 2,8 g, graverad.
COLLIER, ametist, rosenkvarts, 2 lås i silver med ametister, går att koppla isär, längd 118 cm.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,15 ct enligt gravyr, ca CR/SI, Sverige 1989, stl 16,75 mm, vikt 3,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,34 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, svensk kontrollstämpel, vikt 3,2 g. Metall finns kvar i fattningarna.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade blå safirer, vikt 2,7 g, stift, snurrebussar saknas.
KATAR, dolk, stål, niello, spår av förgyllning, Indien 1800-tal, längd 46 cm, slitage.
HÄNGE, 18K guld, mabépärla, ca 12,8 mm, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, höjd 23 mm, vikt 5,1 g.
Smycken Pärlhänge
HÄNGE, 18K guld, mabépärla, ca 13,5 mm, briljant ca 0,03 ct, öppningsbar ögla, höjd 25 mm, vikt 6,4 g.
ARMBAND, sterlingsilver, cabochonslipade rosa och gröna turmaliner, längd 18-19,5 cm, vikt 8,7 g.
RING, 18K guld, 12 briljanter ca 0,36 ctv, ca W-TCr/P, stl 16 mm, England, vikt 7,2 g, svensk kontrollstämpel.