Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 mars 2020
COLLIER, kulor och fasetterade ametister, odlade sötvattenspärlor, guldfärgat lås, trädd på vajer, längd 78 cm.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade grå sötvattenspärlor, färgad blå kvarts, hematit, krokar, längd 4,5 cm,
COLLIER, korall, kulor, doserade, ca 3 - 7 mm, lås i 18K guld, längd 42 cm, lagat med en knut och lim, i behov av omträdning.
ENSTENSRING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant 0,70 ct enligt gravyr, ca W(H)/skadad i övrigt tydliga inneslutningar, stl 17,5 mm, vikt 3,7 g, skadan är på rondist/kronan.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,34 ct enligt gravyr, ca W-TCR/P, stl 17,5 mm, vikt 2,2 g, slitna klor och en klo har gått av.
HÄNGE, 18K vitguld, 2 navettslipade safirer ca 1,60 ct, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, höjd 22 mm, vikt 3,1 g.
COLLIER, korall, delvis snidad, lås i gulmetall, längd 101 cm, några koraller med sprickor som når ytan.
ARMBAND, sterling silver, 23 behandlade safirer ca 17,00 ctv, ytsprickor, nagg, skada, längd 19 cm, vikt 15,2 g.
HÄNGE MED KEDJA, oxiderad sterling silver, bitvis förgylld, odlade sötvattenspärlor, orm med gröna stenar som ögon, längd 43 cm, vikt 19,2 g.
BROSCH, oxiderat sterling silver, bitvis förgyllt, grön sten, odlade sötvattenpärlor, spindel, vikt 11,4 g.
ARMRING, sterling silver, kyanit, inre diameter 56 mm, stel, öppningsbar, vikt 21,0 g, ytsprickor och skador.
ÖRHÄNGEN, sterling silver, bitvis förgyllt, 8 odlade sötvattenspärlor, vikt 12,9 g, stift.
RING, sterling silver, bitvis förgylld, ametist, odlade sötvattenspärlor. stl 18,5 mm, vikt 6,6 g.
ARMBAND, sterlingsilver, 32 ovalslipade flerfärgade behandlade safirer ca 14,00 ctv, längd 19 cm. vikt 11,8 g.
ARMBAND, sterling silver, 74 tsavoriter ca 2,20 ctv, längd 17 cm, vikt 7,0 g, svaga fattningar.