Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 mars 2020
HÄNGE, sterlingsilver, glasfusing, keshipärla, 3 fasetterade Citriner, längd 6 cm, vikt 19,0 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 11,5-12 mm, lås i 9K vitguld, knutet, längd 44 cm.
ENGELBERT, hänge, 18K guld, bergskristall, Stigbert för Engelbert, Stockholm 1948, höjd 36 mm, vikt 8,9 g.
Ring, 18K guld, cabochonslipad citrin, AU Wahlberg, Gävle 1954, stl 16,25 mm, vikt 5,1 g.
COLLIER, fasetterad bergkristall, färgad grön kvarts och lackade turkos-gröna kulor, silverlås, längd 62 cm.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, ametist, snidad onyx och bergkristall, krokar, vikt 17,8 g,
BROSCH, 18K guld, 2 cabochonslipade granater, rosenslipade diamanter, höjd 42 mm, bredd 36 mm, vikt 10,6 g, några diamanter med nagg och skador.
RING, 18K guld, smaragdslipad blå topas, 6 åttkanstlipade diamanter, stl 17,75 mm, vikt 3,5 g, 1 diamant med nagg.
COLLIER, slipad prehnite och grön färgad kvarts, odlade sötvattenspärlor ca 6 mm, silverdetaljer och lås, längd 75 cm.
PÄRLRAD, odlade sötvattenspärlor, grå, barocka, ca 9 - 11 mm, längd 41 cm, ej lås.
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, färgade odlade sötvattenspärlor, rökkvarts, längd ca 46 cm.
COLLIER, fasetterad Amazonite, slipad pärlemor, odlade sötvattenspärlor och silverdetaljer, längd 68 cm.