Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 februari 2020
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv enligt gravyr, ca W(H)/VS,stl 18,25+ mm, vikt 3,5 g, slitna klor.
RING, sterlingsilver, drakhuvud, markasiter, odlad pärla, rubiner, safir, stl 20,5 mm, vikt 32,0 g
RING, sterlingsilver delvis förgylld, rosa stenar, gröna stenar, röda stenar, vikt 21,2 g.
Smycken Lås
LÅS, 18K vitguld, odlad pärla, rubiner, för 1 - radigt collier, längd 20 mm, vikt 4,9 g.
ARMBAND, sterlingsilver, ovalslipade peridoter, granater, längd 18,5 cm, vikt 15,0 g.
ARMBAND, förgyllt sterlingsilver, granater, justerbar längd 18-21,5 cm, vikt 10,9 g.
ÖRHÄNGEN, silver, svart emalj, orientaliska pärlor, skruvmekanism, höjd 51 mm, emaljskador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, diamanter ca 0,08 ctv, stift, höjd 15 mm, vikt 1,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 8 mm, Engelbert, skruvmekanism, höjd 26 mm, vikt 3,8 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, halvklotformade, 2 briljantslipade diamanter ca 0,02 ct, stift, 9,8 mm, vikt 4,9 g.