Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 februari 2020
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,23 ct enligt gravyr, ca TW/VS, Uppsala 1996, stl 17,5 mm, vikt 4,9 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,30 ct, ca Cr/SI, stl 15,75 mm, vikt 2,7 g.
RING, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 4,2 g, svaga fattningar.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,28 ct, ca Cr/SI, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g.
ETT PAR LJUSSTAKAR, silver, Eric Råström, Stockholm 1967, höjd 18 cm, vikt 370 g, gravyr.
ETT PAR LJUSSTAKAR, silver, Eric Råström, Stockholm 1976, höjd 18 cm, vikt 365 g, gravyr.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,37 ct ca TW/VS, vikt 1,2 g, stift, endast en snurrebuss.
RING, 18K rodierat guld, briljantslipad diamant ca 0,82 ct ca TCr(I)/P2, 4 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, stl 17,5 mm, vikt 4,8 g.
RING, 18K vitguld, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, bokstaven M, stl 15,25 mm, vikt 4,1 g.
RING, 18K guld, safirer, diamanter ca 0,15 ctv, stl 18 mm, vikt 4,4 g, en safir med nagg.
DAVID ANDERSEN, armband, förgyllt sterling silver, grön emalj, längd 18 cm, vikt 13,3 g.
DAVID ANDERSEN, brosch, sterling silver, vit och rosa emalj, bredd 24 mm, vikt 6,3 g.