Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 januari 2020
MATSILVER, gaffel och sked, silver delvis förgyllt, emalj i blomstermönster, stämplad A.Michelsen Copenhagen, längd 16 cm, vikt 92,5 g.
ARMRING, silver, ametistkula, Kupittaan Kulta, Finland 1962, innermått ca 5,7 x 5,5 cm vikt 22,0 g.
MJÖLK/GRÄDDKANNA, silver, invändigt förgylld, på fyra fötter, CF Hofgren, Köping 1873, höjd 13 cm, buckla.
SUPKALK, silver, ciselerad rokokodekor, på välvd fot, noder på stam, Wien 1861, höjd 11 cm, vikt 54,8 g, mindre buckla på foten.
TUMLARE, silver, invändigt förgylld, på kvadratisk fot, A Tillström, Växjö 1826, höjd 5 cm, djup 5,8 cm, vikt 26,1 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,21 ct enligt gravyr, ca W(H)/VS, längd 38,5 cm, vikt 5,4 g.
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W(H)/VS2, höjd 31 mm, vikt 2,8 g.
KALEVALA, brosch, sterlingsilver, grön sten, björn, Finland 2000, mått 5,1 x 2,9 cm, vikt 17,6 g.
RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 1,00 ctv enligt gravyr, ca TCa-Ca(L-M)/VS-SI, bruna serien, stl 17,25 mm, vikt 2,3 g.
Visa varaSmycken Enstensring
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,11 ct enligt gravyr ca W(H)/VS, stl 21 mm, vikt 2,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,17 ct enligt gravyr, ca W-TCr(H-I)/SI, stl 17,25+ mm, vikt 2,5 g.
HÄNGE MED KEDJA, 14K guld, opal, 4 äldre briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS, längd 50 cm, vikt 2,9 g.
ENSTENSRING, platina, gammalslipad diamant ca 0,50 ct, ca Light Brown/P, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, stl 18 mm, vikt 2,5 g.