Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 januari 2020
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,34 ct ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,6 g, skadad klo, inga stämplar.
HÄNGE, 18K guld, filigranarbete, plats för fotografi, Malmö 1904, antik, höjd 2,8 cm, vikt 3,4 g.
PÄRLCOLLIER, sötvattenspärlor, lås i 18K vitguld, safir, diamanter ca 0,10 ctv, längd 49 cm, etui.
RING, 18K vitgld, smaragd, 2 gammalslipade diamater ca 0,10 ctv, ca TCr-CR(I-J)/VS-SI, stl 16,25+ mm, vikt 3,0 g, spricka i ringskena.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, akvamariner, höjd 45 mm, vikt 15,4 g, stift.
COLLIER, 14K guld, orm, 36 åttkantslipade diamanter enligt gravyr 0,47 ctv ca W/SI, längd 38 cm, ankarlänk, vikt 7,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, smaragd, rubin, safir, åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, stift, höjd 15 mm, vikt 3,1 g.
Ring, 18K guld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca CR-TCa(J-L)/SI, stl 16,25 mm, vikt 2,3 g, alla 3 diamanter med nagg på rondisterna.
Ring, 18K vitguld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TCr-CR/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 2,9 g, nagg på rondisterna.
ARMBAND, 14K guld, 12 rubiner ca 2,40 ctv, längd 16,5 cm, vikt 8,1 g, ledad med något skadad länk.
QUINN, örhängen, sterlingsilver, carréslipade peridoter, Tyskland, mått 6,7 mm, vikt 2,0 g, stift.
TRESTENSRING, 18K guld, en gammalslipad och 2 äldre briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TCa/P, stl 18,25 mm, vikt 2,8 g. mittsten med skador och en sidosten med en liten skada.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guld, droppformade ihoplimmade mabépärlor, rubiner, höjd 50 mm, vikt 10,0 g, ena snurrebussen i metall.