Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 19 december 2019
BJÖRG, ring, förgyllt sterling silver, Treasured Dreams, tanzaniter ca 2,50 ctv, stl 16 mm, vikt 12,3 g.
ARMRING, sterling silver, graverade symboler och ord (love, life, passion, faith, hope mood, love), Old Florence, diameter ca 6 cm, vikt 45,7 g.
58 DIAMANTER, briljantslipade 2,19 ctv, ca R-TCa(E-L)/SI-P, flera diamanter med skador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppslipade blå safirer, briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca W-Cr(H-J)/P, höjd 9 mm, vikt 1,8 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, fasetterade ovalslipade smaragder ca 1,32 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-Cr(H-J)/P, höjd 10 mm, vikt 2 g, stift.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-Cr(H-J)/P, längd på kedjan 43 cm, vikt 2,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, akvamariner ca 0,80 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca W-Cr(H-J)/P, diameter 7 mm, vikt 2,1 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, smaragd, rubin, safir, åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, stift, höjd 15 mm, vikt 3,1 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,53, ca W-Cr(H-J)/P, höjd 24 mm, längd på kedjan 40 cm, vikt 3,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, fasetterade ovalslipade rosa safirer ca 1,38 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W-Cr(H-J)/P, höjd 7 mm, vikt 1,8 g.