Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 19 december 2019
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, smaragd ca 0,51 ct, briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W-Cr(H-J)/P, längd på kedja 41 cm, vikt 2,3 g, en diamant med nagg, smaragd med inneslutning som når ytan.
HÄNGE M. KEDJA, 18K guld/vitguld, droppformad opal, briljantslipad diamant ca 0,03 ctv, längd 45 cm, vikt 9,6 g.
GEORG JENSEN, kaffeskedar, 2 st, Pyramid, sterlingsilver, Danmark 1931, längd 10,5 cm, vikt 30,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, morganiter ca 1,50 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca W-Cr(H-J)/P, vikt 2,3 g, stift.
GEORG JENSEN, besticksevis, 4 delar, Cactus, sterlingsilver, 2 bordsknivar, 1 bordsgaffel, 1 bordssked, Danmark 1945-1951, längd 17,2-23 cm, vikt 271,4 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W-Cr(H-J)/P, längd på kedjan 46 cm, vikt 1,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade granater ca 1,17 ctv, 36 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-TCr/P, stift, vikt 1,8 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, fasetterad ovalslipad rosa safir ca 0,60 ct, briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca W-Cr(H-J)/P, längd på kedjan 41 cm, vikt 1,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca W-Cr/P, höjd 7 mm, vikt 1,7 g, stift.
ARMBAND, 14K guld, länk i form av vapensköld i silver med emalj, emalj, längd 18,5 cm, vikt 20,0 g, emaljskador, alla länkar med monogram och gravyr.
RING, 18K vitguld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, K. Torndals, Stockholm, stl 16,25 mm, vikt 3,9 g, en diamant med nagg, två diamanter saknas, nedsliten fattning.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, Stockholm 1969, stl 16,75 mm, vikt 4,4 g, graverad, en diamant med nagg vid rondisten.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, akvamarin ca 0,72 ct, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W-Cr(H-J)/P, längd på kedjan 40 cm, vikt 2,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv ca W/VS-SI, vikt 1,8 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade ametister, 40 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW-Cr/P, stift, höjd 9 mm, vikt 2,3 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, fasetterad ovalslipad akvamarin 0,68 ct, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W-Cr(-J)/P, höjd 1,5 cm, längd på kedjan 41 cm, vikt 2,1 g.
PÄRLCOLLIER, 18K vitguld, odlade saltvattenspärlor ca 3,14-6,38 mm, doserat, rubiner, längd 51 cm, vikt 11,6 g.