Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 19 december 2019
RING, 18K rodierat guld, ovalslipad rubin, 31 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W-Cr/P, stl 16,5 mm, vikt 9,1 g, tre diamanter med skada.
RING, 18K vitguld, rubiner, smaragder, safirer, 2 briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, fjäril, stl 17 mm, vikt 3,9 g.
RING, 18K vitguld, 85 svarta briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, stl 18,5 mm, vikt 2,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Huggies, 14 briljanter ca 0,14 ct totalt, ca W-TCr/VS, stift, vikt 1,4 g.
RING, 14K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCa/SI, stl 14,75 mm, vikt 3,8 g, gravyr.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd 0,50 ct, 12 briljantslipade diamanter 0,59 ctv, ca W/VS, stl 18 mm, vikt 4,4 g.
CARMOSÉRING, platina, 9 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca W/VVS-VS, stl 17,75 mm, vikt 3,9 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca W-Cr/SI-P, höjd 11 mm, vikt 0,4 g, en diamant är skadad och några har nagg.
HÄNGE, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, höjd 11 mm, vikt 0,4 g, en diamant är skadad och några har nagg.
HÄNGE, 18K vitguld, 30 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, höjd 13 mm, vikt 0,9 g, några diamanter har nagg och skador.
HÄNGE, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, höjd 10 mm, vikt 0,3 g, en diamant skadad och några har nagg.
CARMOSÉRING, 14K guld, ovalslipad mörkblå safir, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, nagg, stl 15,5 mm, vikt 2,8 g.