Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 19 december 2019
ÖRHÄNGEN, 9K guld, barocka odlade sötvattenspärlor ca 25 x 15 mm, krok, vikt 13,5 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, fasetterad onyx, färgad kvarts, stift, längd 4 cm, vikt 10,4 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, färgade odlade sötvattenspärlor, knappformade ca 11,7 mm, stift, vikt 4 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, ametist, odlade sötvattenspärlor, stift, längd 3,8 cm, vikt 6,4 g.
COLLIER, kulor av agat, färgad grön kvarts, droppformad grön kvarts, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 57 cm.
ÖRHÄNGEN, 9K guld, droppformade odlade sötvattenspärlor, briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, ca W/SI, stift, vikt 2,7 g.
DAVID ANDERSEN, salt och pepparkar, silver/kristall, emalj, höjd 4,4 cm, totalvikt 139,5 g, emaljskada.
K ANDERSON, bägare, silver, Gustav VI Adolfs emblem, Stockholm 1921, höjd 14 cm, vikt 254,9 g, skev fot.
BORGILA, vinprovarskål, sterlingsilver, Gustav V:s emblem, Stockholm 1938, höjd 1 cm, längd 10,9 cm, vikt 79,4 g.
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,54 ct, TCr(I)/SI2, vikt 0,6 g, diamanten har slitage på fasettkanterna och små skador på rondisten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,26 ct enligt gravyr, ca W(H)/VS, stl 17,75 mm, vikt 2,3 g.