Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 19 december 2019
Smycken Slipshållare
QUINN, slipshållare, rostfritt stål, detalj i 18K guld, Tyskland, längd 6,8 cm.
Smycken Slipshållare
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,28 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, 1 diamant ca Cr/SI, Sture Anderssons Guldsmeds Ab, Uppsala 1984, stl 17 mm, vikt 2,6 g.
STJÄRNRINGEN, enstensring,18K vitguld, briljantslipad diamant 0,18 ct enligt gravyr, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,0 g.
COLLIER, 14K guld, korallkulor, doserat, längd 61 cm, säkerhetskedja i 18K guld, vikt 28,5 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,28 ctv ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 2,9 g, gravyr,
RING, 18K guld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv ca W/SI, stl 3,8 g, slitna fattningar, stl 18 mm, vikt 3,7 g.
COLLIER, snidat ben, fasetterad rökkvarts, lås och detaljer i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 66 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW/SI, odlade sötvattenspärlor, stift, vikt 3,7 g.
PÄRLCOLLIER, 18K vitguld, något barocka odlade saltvattenspärlor ca 7,30-7,40 mm, längd 88 cm, vikt 56,9 g.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, släta, runda, diameter 14 mm, vikt 10,6 g.
BROSCH, 14K guld/silver, odlade saltvattenspärlor, rosenstenar, längd 5 cm, vikt 4,3 g, 1 sten saknas, nagg, några stenar med skador.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljanstlipad diamant ca 0,35 ct, ca TW(G)/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g.
RING, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter 0,13 ctv enligt gravyr, ca W-Cr(H-J)/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g.