Avslutad | Nyårs – Lördag 28 december 2019
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW(G)/P, 46 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W(F-H)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 2,3 g, en sidosten skadad.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca Cr(J)/P1, 14 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,1 g, mittstenen har stark fluorescens och naturaler vid rondisten samt nagg på kuletten och inneslutning som når ytan.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW(G)/P1, 22 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 3,8 g, mittstenen har stark fluorescens och små naturaler vid rondisten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,50 ct, ca W(H)/VVS 2, stl ca 16,75 mm, vikt 10,9 g, 2 lödda kulor i ringskenan.
HELALLIANSRING, 18K guld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW-W/VVS-VS, storlek 16,25 mm, vikt 2,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, diameter 5 mm, vikt 1,3 g, stift, en diamant skadad och några har nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,51 ct, ca TCR(I)/P1, 6 gammalslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-TCR/SI, Sandqvist Gerdt Hartvig, Stockholm 1966, stl 16,5 mm, vikt 7 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad peridot ca 2,30 ct. 43 briljantslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca TW-TCa/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå topaser, 2 rosa safirer, 8 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/VS, vikt 6,5 g, krokar.
RING, 18K vitguld, knut, 109 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca River-TW/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 80 briljantslipade diamaner ca 1,99 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 17 cm, vikt 5,9 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,50 ct, W(H)/SI1, HRD Diamond Report 14034407005, 22 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,41 ct, TW(F)/VVS1, HRD Diamond Report 15011388007, 9 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-Cr/VS, stl 17 mm, vikt 2,9 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 2-radigt, 168 briljantslipade diamanter ca 3,37 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 10,5 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, River(E)/VS1, GIA-inskription 2237074871, 24 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 4,5 g, stenkuvert medföljer.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,60 ct, ca W(H)/SI1, längd 50 cm, vikt 4,5 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, ormlänk, briljantslipad diamant ca 0,16 ctv, ca TCr/VS, längd 43,5 cm, vikt 5,7 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 84 briljantslipade diamanter ca 1,68 ctv, W-CR/SI, längd 18 cm, vikt 7,4 g, någon enstaka diamant är P.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, TW-W/VS, stift, vikt 4,9 g.