Avslutad | Julklapps – Lördag 14 december 2019
ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppslipad hematit, Deakin and Francis, clips, höjd 36 mm, vikt 14,9 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, cabochonslipad rosa stjärnsafir ca 28,00 ct, trumlad smaragd, rubiner, bordslipade diamanter, emalj, längd 42 cm, vikt 14,1 g, tennlödning, emaljskador, stjärnsafiren och smaragden har små nagg och inneslutningar som når ytan, flera rubiner med nagg och skador.
RING, 18K vitguld, briljant 0,50 ct, River(E)/VVS2, GIA inskription på rondisten 6215056826, 26 briljantslipade diamanter ca 0,43 ct ca TW-W/VS, stl 16,75+ mm, vikt 3,8 g, Stenkuvert medföljer.
VOURAKIS, armband, 18K guld, syntetiska stenar, 10 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, flexibel, 53 x 45 mm, vikt 33,9 g.
VOURAKIS, armband, 18K guld, ovalslipad gul och blå safir, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, flexibel, 5,4 x 4,6 cm, vikt 35,9 g, ej stämplad Vourakis.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 safirer ca 1,95 ctv, 20 briljanter ca 0,45 ctv, ca TW-W /VS, stift, vikt 3,2 g.
4 COLLIER, silver, lapis lazuli, totalt 80 rader, längd ca 47 cm, total vikt 97,7 g.
ARMBAND, 18K guld, blå safirer och rubiner, längd 18 cm, vikt 35,9 g, ett fåtal stenar med nagg.
ARMBAND, 18K vitguld, 894 st briljantslipade diamanter ca 5,25 ctv, ca W-TCa/SI-P, längd 16 cm, vikt 24,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, stift, vikt 2,3 g.
CARMOSÉRING, platina, kuddslipad granat ca 3,59 ctv, 14 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 7,9 g.
VAN CLEEF & ARPELS, collier, 18K guld, vit agat, 20 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VVS, längd 40 cm, vikt 5,3 g.
BROSCH, 18K guld, cabochonslipad akvamarin ca 19 x 15 mm, 9 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/SI, höjd 65 mm, vikt 16 g.