Avslutad | Julklapps – Lördag 14 december 2019
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 2,50 ctv Ca(M)/nagg och skada på rondist i övrigt väldigt små orenheter, Stockholm 1947, stl 16,25 mm, vikt 4,7 g.
LAPPONIA, collier, Tundra, 18K guld, Björn Weckström, Finland, längd 42 cm, vikt 33,1 g
LAPPONIA, hänge, Selena, 18K guld, citrin, Björn Weckström, Finland 1982, höjd 25 mm, vikt 4,2 g.
ARMRING, 18K guld, handgjord, Bokströms guld, Uddevalla 2004, öppningsbar, 60 x 54 mm, vikt 64,8 g.
LAPPONIA, collier, 18K guld, labradorit, odlad pärla, Björn Weckström, Finland 1976, längd 47 cm, vikt 7,3 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,47 ct ca W(H)/SI2, 14 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv ca W(H)/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,9 g.
H STRÖMDAHL, ring, palladium, 6 rubiner, 4 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1955, stl 19,75 mm, vikt 9,3 g, rubiner med slitna fasettkanter.
Visa varaSmycken Enstensörhängen
ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/P, stift, vikt 1,5 g.
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljant ca 0,24 ct, ca TW/VS2, ankarkedja 40 cm, vikt 1,8 g.
COLLIER, rodokrositer, 41 stenar ca 19,9 x 7,7 x 6,0 mm, justerbar längd, ca 216 ctv, vikt 47,5 g.
COLLIER, droppslipade ametister ca 150 ct totalt, 38 st, inneslutningar och nagg, justerbar längd, 33,8 g.
COLLIER, ljusblå kalcedon ca 442 ctv, 31 stenar, textil, justerbar längd, vikt 92,4 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 52 briljantslipade diama ca 1,98 ctv, ca TW-W/VS- SI, längd 18,5 cm, vikt 9,7 g.
COLLIER, 18K roséguld, 18 briljanter ca 0,46 ctv, ca TW-W/VS, längd 40-42 cm, vikt 3,3 g.
3 ST ARMBAND, 18K guld, smaragder, rubiner, safirer, 27 briljantslipade diamanter ca 1,08 ctv, ca W/SI, Repossi, Italien, längd 15 cm, vikt 25,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,57 ct, ca TCa(K)/VS2, stl 18,5 mm, vikt 4 g,slitage på klorna.
ARMBAND, 18K roséguld, 19 svarta diamanter ca 1,55 ctv, 20 briljantslipade diamanter ca 1,57 ctv ca TW-W/VS, längd 18,5 cm.
RING, 18K vitguld, droppslipad rosenkvarts ca 11,0 ct, 42 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 13 g.