Avslutad | Julklapps – Lördag 14 december 2019
KLACKRING, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, stl 18 mm, vikt 8,3 g, några diamanter har nagg.
RING, 18K vitguld, droppslipad diamant 0,48 ct, Fancy Deep Brown-Yellow/VS1, GIA certifikat 16844671, 54 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(F-H)/VS, stl 17,25+ mm, vikt 4,1 g, några diamanter har nagg.
COLLIER, 18K vitguld, hästhuvudformad diamant ca 1,42 ct, ca Cr(J)/P1, 23 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCa/SI-P, längd 45 cm, vikt 5,9 g, den hästhuvudformade diamanten har ett nagg vid rondisten och inneslutning som når ytan.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briolettslipade citriner, 10 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/P, längd 45 cm, vikt 4,1 g, krokar.
RINGAR, 2 st, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,02 ct, ca Cr(J)/SI2, bruna serien, 143 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr(G-J)/SI-P, stl 17 mm, vikt 8,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,10 ctv, ca Cr(J)/P1, 22 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, stl 15,5 mm, vikt 3,5 g.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 155 doserade briljanter ca 9,28 ctv, ca TW-W/VS, längd 42 cm, vikt 19,8 g.
RING, 18K vitguld, 125 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, en diamant ca TCa(K), stl 17 mm, vikt 4,3 g.
RING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, G. Dahlgren & Co, Malmö 1973, stl 17,5 mm, vikt 6,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W(F-H)/SI-P, vikt 2,0 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(F-H)/SI-P, vikt 1,9 g, stift.
RING, 18K vitguld, delvis förgylld, ovalslipad diamant 1,60 ct, Light Yellow(Y-Z)/VS1, GIA certifikat 6183142589, 22 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca gula/VS-SI, 48 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-W(F-H)/VS, stl 17 mm, vikt 6,2 g, några diamanter har nagg.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,82 ctv, ca TW(G)/VS2, vikt 1,3 g, stift.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,65 ct, ca Fancy Pinkish Yellowish Brown/SI2, 19 navett- briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca W-TCr/SI-P, höjd ca 25 mm, längd på kedjan 40/45 cm, vikt 3,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr(G-I)/P, vikt 1,4 g, skruvstift.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW(G)/P1, 116 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,6 g, mittstenen rör sig i fattningen och har stark fluorescens, några sidostenar har nagg.
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,75 ct, ca TW(F)/P1, trapetslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W(H)/SI, stl 17 mm, vikt 2,8 g, mittstenen har ett litet nagg vid rondisten och en natural på kuletten samt stark fluorescens.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 7,4-8,3 mm, lås i 18K förgyllt guld, kula i 18K roséguld med 64 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW(F-G)/VS, Tresor Paris, längd 43,5 cm, vikt 33,3 g.