Avslutad | Julklapps – Lördag 14 december 2019
HELALLIANSRING, 18K roséguld, 32 briljantslipade diamanter ca 1,02 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 2,3 g, en diamant SI.
RING, platina, gammalslipad diamant ca 0,70 ct, ca TCr(I)/P, blå safirer, Art Deco, stl 16,25 mm, vikt 3,8 g, diamant med ytliga inneslutningar.
RING, 18K guld, smaragdslipad diamant ca 0,95-1,00 ct, ca TCr(I)/VS, rysk stämpel, stl 16,25 mm, vikt 4,3 g.
RING, 18K vitguld, morganit ca 6,00 ct, 110 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,25 mm, vikt 7,3 g, morganiten sitter aningen löst i fattningen.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 2,23 ctv, TW(F)/VS1, GIA certifikat 5141286854, 2136892905, vikt 2,4 g, stift.
SANDBERG, ring, Belle, 18K guld/vitguld, 2 st coffee diamanter 0,36 ctv, stl 17 mm, vikt 7,9 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor ca 7,3 och 4,3 mm, 26 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-P, höjd 1,8 cm, vikt 3,5 g, svaga fattningar.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 9,5-10,5 mm, lås i 18K förgyllt guld, kula i 18K vitguld med rubiner ca 1,80 ctv, Tresor Paris, längd 42 cm, vikt 51,0 g, några rubiner har nagg.
RING, 18K vitguld, droppslipad smaragd ca 9,78 ct, 74 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 7,2 g, smaragden har små nagg på kronan, en diamant har litet nagg på kronan.
RING, 18K vitguld, delvis förgylld, briljantslipad diamant 1,70 ct, Light Yellow(S-T)/P1, GIA certifikat 2195334683, 24 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca gula/SI-P, 38 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW(F-G)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,9 g, några av de små gula diamanterna har nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, asscherslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS2-SI1, 72 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS, två diamanter ca TCa, mått 11,5 mm, vikt 5,6 g, stift.
HÄNGE, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, höjd 16 mm, vikt 1,7 g, en diamant har en liten skada på kronan.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,75 ct, ca TW(F)/P1, stl 18,5 mm, vikt 4,4 g, diamanten har tjock rondist och stark fluorescens samt litet nagg på rondisten och kuletten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr(G-J)/SI2-P1, vikt 1,4 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, B-jade ca 35,00 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W(H)/P, höjd 40 mm, vikt 11,5 g, krokar.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W(H)/SI2, stl 17,25 mm, vikt 3,0 g.