Avslutad | Klassiska – Lördag 23 november 2019
RING, 18K vitguld, odlad pärla ca 10,8 mm, 6 rubiner ca 0,50 ctv, Stockholm 1961, stl 16,25 mm, vikt 6,9 g, nagg på rubinerna.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, berylliumbehandlad gul safir ca 1,00 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,1 g.
STRÖMDAHL, ring, 18K vitguld, 2 odlade pärlor ca 7,5 mm, 10 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW(G)/VS-SI, Stockholm 1989, stl 18 mm, vikt 5,8 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,97 ct, ca TW(G)/SI1, 20 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-W/VS, stl 16+ mm, vikt 3,6 g, The Jewellery Council of South Africa Grading Report 115037 medföljer.
RING, 18K vitguld, ovalslipad safir, 32 åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv ca W-Cr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,2 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljanter ca 1,48 ctv ca TW-W/VS-SI, Lars-Eric Ståhl, Stockholm 1963, stl 17 mm, vikt 6,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,77 ct enligt gravyr, ca Cr(J)/SI1, Jannerberg Guldsmid, Göteborg 2014, stl 16,5 mm, vikt 4,3 g, nagg på kulett, gravyr.
BROSCH, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv ca W/SI, bredd ca 3 cm, vikt 8,5 g.
RING, 18K vitguld / guld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,65 ctv (3×0,45+0,20+0,10) ca W/VS, ett mindre nagg på kulett, stl 18,5 mm, vikt 23,6 g, gravyr: "Ca 1,7 ct".
DIAMANT, 0,44 ct, briljantslipad, Light Brown/SI, litet nagg på en fasettkant nära rondisten.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, morganiter ca 1,60 ctv, 36 briljanter ca 0,38 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stift, vikt 2,8 g.
RING, 18K vitguld, peridot, 14 briljantslipade diamanter 0,34 ctv, ca TW/VS-P1, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g.
HÄNGE, 18K vitguld, granat, 16 briljantslipad diamanter 0,36 ctv, ca TW/VS-SI, längd 2 cm, vikt 1,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,50 ct enligt gravyr, ca W/SI2, stl 17,5 mm, vikt 5,4 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå topaser ca 1,60 ctv, 36 briljanter ca 0,38 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stift, vikt 2,9 g.
BROSCH, 18K guld/vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W(H)/VS-SI, 5 rubiner, 5,5 x 3 cm, vikt 10,6 g, en diamant med skada, en diamant med nagg.