Avslutad | Moderna – Lördag 9 november 2019
OLE LYNGGAARD, ring, Love, 18K vitguld, nr 5, design Charlotte Lynggaard, 3 briljantslipade diamanter 0,06 ctv, ca TW/VS, stl 18,25 mm, vikt 12,2 g, slitage.
RINGAR, 2 st, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW/VS, Ädelsmedsateljé I Nyköping, stl 18,5 mm, vikt 16,6 g.
RAUFF, collier, sterlingsilver, turkos lackerad stålvajer, längd 114 cm, vikt 25,5 g.
OLE LYNGGAARD, ring, hjärta, 18K vitguld, design Charlotte Lynggaard, 8 briljantslipade diamanter 0,08 ctv, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 8,3 g, originaletui, slitage.
OLE LYNGGAARD, ring, Love, 18K guld, nr 4, design Charlotte Lynggaard, stl 18,25 mm, vikt 13,3 g, slitage.
SANDBERG, kedja/hänge, silver/18K guld, längd 84 cm, hänge, Blomma, silver/18K guld, höjd 3,5 cm, vikt 54,3 g, originaletui till hänge.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 prinsess- 8 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, höjd ca 7,5 mm, vikt 2,8 g.
EFVA ATTLING, ring, sterlingsilver, rökkvarts, Love bead grande, stl 17 mm, vikt 7,8 g, etui.
GEORG JENSEN, collier, sterlingsilver, Sautoir, svart agat, längd ca 102 cm, vikt 35,1 g, etui.
TIFFANY & CO, manschettknappar, 14K guld, diameter 14,4 mm, vikt 10,0 g, etui.
GEORG JENSEN, hänge/kedja, sterlingsilver, nr 251A, Heart balls, Allan Scharff, Danmark, längd 42 cm, vikt 8,3 g.
BVLGARI, örhängen, B-Zero1, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, vikt 15,1 g, originaletui och kartong.
LAPPONIA, hänge/kedja, stelringsilver, design Björn Weckström, Finland 1978 och 1979, längd 48 cm, vikt 16,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,01 ct, ca TW(G)/SI2, HRD Jewellery report J190000060261, stl 17 mm, vikt 2,4 g, gravyr.