Avslutad | Moderna – Lördag 9 november 2019
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,55 ctv, ca TW.TCr/P, höjd 23 mm, vikt 2,8 g, stift.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,01 ct, River(E)/VS1, laserinskription GIA 6205187529, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16 mm, vikt 6,0 g.
RING, 18K vitguld, 72 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16 mm, vikt 12,8 g.
OLE LYNGGAARD, collier, färgad grön kvarts, ca 10 mm, dobbar, längd 46 cm, ej märkt.
CLAES GIERTTA, hänge/kedja, sterling silver, Stockholm 1986, venezia, längd 63 cm, vikt 9,0 g, ask.
JOSEFIN DAVIDSSON, hänge / kedja, sterling silver, Stockholm 1982, pansar, längd 50 cm, vikt 19,2 g.
BVLGARI, ring, Pyramide, 18K guld, blå topas, stl 16 mm, vikt 16,8 g, originaletui och kartong, litet nagg på topasen.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,06 ct, ca TW/VS, dobbar, stl 25 x 20 mm, vikt 10,5 g.
OLE LYNGGAARD, collier, 6-radig, 18K guld/sterlingsilver, ärtlänk, dobbar, längd 42 cm, vikt 51,0 g.
OLE LYNGGAARD, ring, Love, 18K guld, nr 4, design Charlotte Lynggaard, briljantslipad diamant 0,02 ct, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 11,4 g, slitage.
EFVA ATTLING, collier, Champagne, 18K guld, limited edition 10 signerat, höjd 3 cm, kedja 45 cm, vikt 15,6 g.
OLE LYNGGAARD, ring, Love, 18K vitguld, nr 4, design Charlotte Lynggaard, briljantslipad diamant 0,02 ct, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 11,1 g.
OLE LYNGGAARD, ring, Love, 18K vitguld, nr 4, design Charlotte Lynggaard, 3 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 11,1 g, slitage.
OLE LYNGGAARD, armband, Sweet Drops, svart läder, design Charlotte Lynggaard, längd 40 cm, originaletui.
OLE LYNGGAARD, berlock, Sweet Drops, 18K vitguld, hjärta, längd 25 mm, vikt 5,5 g, originaletui och ytterkartong.