Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 oktober 2019
COLLIER, sterlingsilver, 5 fasetterade Topaser, cubic zirkonia, engelska stämplar, går att bära på längd eller bredd, längd 50 - 52 cm, vikt 84 g.
Smycken Pärlhänge
PÄRLHÄNGE, 18K vitguld, odlad barock pärla, 3 briljantslipade- och 2 åttkantslipade diamanter ca 0,07 ctv, vikt 2,3 g.
COLLIER, 18K vitguld, briljant ca 0,23 ct, ca W(H)/VS, en Natural vid rondisten, ankarkedja längd 40 cm, en förkortningsögla (till 38 cm), vikt 1,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerade, prinsesslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, vikt 1,5 g, stift.
58 DIAMANTER, briljantslipade 2,19 ctv, ca R-TCa(E-L)/SI-P, flera diamanter med skador.
HÄNGE, 18K vitguld, briljant 0,10 ct och 30 briljantslipade diamanterna ca 0,27 ctv, ca W/VS, diameter 12 mm, , vikt 2,4 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 38 briljanter ca 0,45 ctv och 1 prinsesslipad diamant ca 0,20 ct ca TW-W/VS, vikt 4,5 g
CARMOSÉRING, 18K rodinerat guld, ovalslipad ametist, 12 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/SI-P, vikt 5,3 g, defekt ringskena, en diamant är skadad.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,23 ct, skada på rondist, stl 16,75 mm, vikt 2,1 g, gravyr.
RING, 18K guld, smaragd, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 16,75 mm, vikt 1,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 3 - 7,25 mm, doserade, lås i silver, längd 48 cm.
MARIA NILSDOTTER, collier, sterlingsilver, odlad pärla, längd 45 cm, vikt 6,4 g, etui och ytterkartong.
CARMOSÉRING, 18k vitguld, blå safir, briljantslipade diamanter 0,20 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 18 mm, vikt 3,3 g.