Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 oktober 2019
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, droppformade odlade sötvattenspärlor, cubik zirkonia, krokar, vikt 3,5 g.
COLLIER, odlade färgade röda och knappformade vita sötvattenspärlor, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 66 cm.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir, 12 briljanter ca 0,12 ct, ca W(H)/VS, stl 18,25 mm, vikt 2,5 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljanter ca 0,28 ctv ca W(H)/SI, stl 16 mm, vikt 4,6 g, gravyr.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 11 mm, stift, vikt 3,6 g.
RING, 18K guld, rosenslipad diamant ca 4,5 x 3,5 mm, fattning i silver, stl 20,75 mm, vikt 6,3 g.
RING, 18K guld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca ca TW/SI-P, Stockholm 1943, stl 20,25 mm, vikt 1,8 g, diamanterna med nagg.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW/VS, svart emalj, emaljskador, CG Hallberg, Stockholm 1922, gravyr, stl 16,25 mm, vikt 2,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,20 ct, ca TW/VVS, vikt 2,5 g, slitna klor.
COLLIER, onyx, hematit, rodonit, lås och detaljer i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 67 cm.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca Cr/P, 10 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, stl 17 mm, vikt 5,4 g, gravyr.
BROSCH, 14K vitguld, diamanter, längd 5.5 cm, vikt 7,9 g, flera diamanter med skador.
RINGAR, 3 st, 18K trefärgat guld, 27 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-P, stl 16 mm, vikt 6,9 g, graverade, en diamant trasig.