Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 oktober 2019
RING, 18K guld, grön sten, Sverige 1935, stl 17,25 mm, vikt 4,9 g, stenen med sprickor som når ytran.
RING, 18K guld, grön oäkta sten, 2 gammalslipade diamanter ca 0,32 ctv ca LBR/P, stl 16,25 mm, vikt 2 g, slitna klor.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,20 ct,ca W/P, stl 16,75 mm, vikt 1,5 g, nagg på bordet, slitna klor.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,25 ct, ca LBR/P, stl 17 mm, nagg, vikt 2 g.
HÄNGE, 14K guld, 16 diamanter ca 0,64 ctv, ca W/VS, hjärta, höjd 27 mm, vikt 3,2, två diamanter med nagg på rondisten.
RING, 18K guld/platina, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,13 ctv, stl 15,25 mm, vikt 2,5 g, en diamant med skada.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad grön turmalin 8,9 ct, 3 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 17,75 mm, vikt 7,2 g, en diamant saknas.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,18 ct, ca LY/SI, Stockholm 1939, stl 16,75 mm, vikt 1,4 g.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,12 ct, ca Cr/VS, stl 17 mm+, vikt 2,5 g.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,20 ct, LY, stl 18,5 mm, vikt 1 g, skador på rondisten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-W/SI-P, stift, vikt 1,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,25 ctv, ca W/P, stl 19,75 mm, vikt 4,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, safirer, stl 20,25 mm, vikt 3,9 g, slitna fasettkanter.
COLLIER, kulor av blå färgad kvarts, kulor och trumlad hematit, färgade odlade sötvattenspärlor, lås och detaljer i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 72 cm.
ÖRHÄNGEN, förgyllt silver, odlade sötvattenspärlor, total diameter 11,3 mm, stift, vikt 3,6 g.