Avslutad | Moderna – Lördag 12 oktober 2019
OLE LYNGGAARD, örhängen,18K guld/vitguld, mabépärlor, ca 15 mm, briljantslipade diamanter 0,58 ctv, TW(F)/VS2, certifikat IGI F1I01526 och F1I00956, diameter 2,0 cm, vikt 24,3 g, clips med stift.
GEORG JENSEN, ring, nr 593E, Aria, sterlingsilver, stl 17,75 mm, vikt 14,8 g, originaletui.
GEORG JENSEN, ring, nr 562A, sterlingsilver, onyx, stl 17,75 mm, vikt 16,7 g, originaletui.
GEORG JENSEN, armband, 556B, sterlingsilver, stelt, hamard yta, bredd 38 mm, 6,5 x 5 mm, vikt 87,1 g.
PENTTI SARPANEVA, armband Kelo, brons, pyrit, signerad P. Sarpaneva, Finland 1960-70-tal, säkerhetskedja, längd 18 cm, vikt 42 g.
TIFFANY & CO, enstensring, platina, prinsesslipad diamant 0,39 ct, TCr(I)/VVS1, certifikat Tiffany & Co, stl 17,5 mm, vikt 4,3 g, originaletui.
ROSA DE LA CRUZ, ring, 18K roséguld, delvis svartrodinerad, 30 bruna briljantslipade diamanter 0,63 ctv, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g, originalpåse.
Collier, sterling silver, bergkristall, N.E. From, Danmark, längd 54 cm, vikt 18,1 g.
Smycken Lås
LÅS, 18K guld/vitguld, arbetat yta, SouthSea pärla, 76 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, öppningsbart och vändbart, höjd 37 mm, vikt 27,9 g, etui.
CARTIER, armband, Love Bracelet, 18K guld, serienr. QV4311, stl 21, vikt 39,1 g, originaletui och kartong, skruvmejsel.
NOOR, manschettknappar, Millenium, 14K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW(G)/VS, Norge, diameter 15 mm, vikt 10,2 g, originaletui.
Smycken Skjortknappar
NOOR, 4 st, skjortknappar, Millenium, 14K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW(G)/VS, Norge, diameter 8 mm, vikt 7,2 g, originaletui.
EFVA ATTLING, alliansring, 18K guld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctw, ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 3,0 g, gravyr.