Avslutad | Moderna – Lördag 12 oktober 2019
OLE LYNGGAARD, ring, Love You, 18K guld, briljantslipad diamant 0,02 stl 18 mm, vikt 11,6 g, slitage.
ENSTENSHÄNGE, 18K guld/vitguld, briljant ca 0,40 ct, ca W(H)/SI1, Stockholm 2018, vikt 1,3 g,
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 55 briljantslipade diamanter ca 3,40 ct ca W/VS-SI, längd 17 cm, vikt 11,3 g.
GEORG JENSEN, brosch, sterlingsilver, nr 391, design Torun Bürlow-Hübe, Danmark, längd 10 cm, vikt 26,4 g.
OLE LYNGGAARD, Collier, 14K guld / oxiderat silver, längd 43 cm, vikt 16,1 g, dobbar, etui.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, Snäcka, 18K guld, arbetad yta, briljantslipade diamanter 0,07 ctv, längd 24 mm, vikt 17 g, 8 - radigt collier, sötvattenspärlor ca 3 mm, längd 43 cm inklusive lås.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld/rodierat guld, 2 briljanter ca 0,69 ctv ca W(H)/VS, stift/clips, vikt 6,5 g.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljant ca 0,55 ct, ca W(H)/VS1, stl 16,25 mm, vikt 5,8 g.
HÄNGE MED KEDJA, hänget 18K guld/rodierat guld, briljant ca 0,41 ct, ca W(H)/VS, kedjan 14K guld, ormlänk 44 cm, vikt 8,0 g.
ENGELBERT, armband, Ruta, sterlingsilver, blå kalcedoner, design Sigurd Persson för Stigbert, Stockholm 1955, längd 20 cm, vikt 33,1 g.
ALTON, ring, sterlingsilver, ametist, Falköping 1967, stl 17,5 mm, små repor på ametisten.
CHOPARD, örhängen, Happy Diamonds, 18K guld, odlade pärlor, 9 mm, 32 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VVS, stift/clips, höjd 22 mm, vikt 10,8 g, originaletui.
ENGELBERT, ring, Serpentin, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter 0,66 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 9,4 g, orignaletui.
OLE LYNGGAARD, hänge, Elefant, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, vikt 6,4 g. Kedja, ankarlänk,18K guld, längd 42 cm, vikt 15,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerade, briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W/SI, Jovenia, stift/clips, höjd 21 mm, vikt 19 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, armband, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, ca TW/VS, längd 17,5 cm, vikt 38,8 g.
Visa varaSmycken Hänge med kedja
KEDJA/HÄNGE, 18K guld, 23 briljanter ca 0,26 ctv, ca W/VS, hjärta, 3-radig kedja, längd 41,5 cm, vikt 41,7 g, en diamant saknas.