Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 augusti 2019
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljant ca 0,35 ct, ca TCr-Cr(I-J)/SI, stl 17 mm, vikt 1,9 g, diamant med nagg vid kuletten.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor ca 7,0-7,10 mm, lås i silver, längd 69 cm, vikt 43,6
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW(G)/VS, stift, vikt 0,6 g.
COLLIER, kulor av Onyx, färgade barocka odlade sötvattenspärlor, silverfärgat lås och detaljer, trädd på vajer, längd 82 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 7,3 mm, stift, vikt 1,2 g.
COLLIER, pärlemorskal, odlade vita och bruna sötvattenspärlor, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 76 cm.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, Lapis lazuli, odlade sötvattenspärlor, krokar, längd 4,5 cm, vikt 4,7 g.
COLLIER, färgad Korall, Onyx, lås och detaljer i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 64 cm.
PÄRLCOLLIER, 3-rader, odlade sötvattenspärlor ca 7 mm, förgyllt lås, knutet, längd 46 cm.