Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 augusti 2019
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor, ca 6,5-7,0 mm, lås i 18K guld med St. Erik på framsidan, längd 47 cm, vikt 29,8 g, etui, graverad.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor, ca 7,0-7,5 mm, lås i sterlingsilver, längd 49 cm, vikt 29,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor, ca 7,0-7,5 mm, lås i sterlingsilver, längd 42 cm, vikt 24,8 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld/vitguld, odlad pärla 4,2 mm, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, Stigbert, Stockholm 1950, stl 17,5 mm, vikt 3,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, Spectra, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,30 ct ca TW-W/VS, stl 15,25 mm, vikt 2,9 g.
DOSA, silver, förgylld insida, dekor, gravyr från 1875, Johan Gottfrid Åhlén, Enköping 1872, ca 9×4×2 cm, vikt 101,0 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv ca W/SI, singapore, längd 38 cm, vikt 2,1 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, ovalslipade rubiner, inneslutning som når ytan, vikt 1,3 g, slitna fasettkanter.
ARMBAND, 14K guld, ovalslipade rubiner ca 10,0 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca Ca-Lb/P, längd 17,5 cm, vikt 13,8 g, 1 diamant saknas, svaga fattningar.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 8-8,5 mm, off round, lås i silver, längd 40 cm, vissa pärlor med slitage.
PÄRLCOLLIER, doserade odlade pärlor ca 3,5-7 mm, längd 50 cm, lås i silver, vikt 13,6 g, knutet.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade pärlor ca 5,5 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv ca W/VS, vikt 1,9 g, stift.
HÄNGE, 18K guld, cabochonslipad peridot, sötvattenspärla, 9,0 -9,5 mm, höjd 3,4 cm, vikt 2,6 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 3- briljant- och 18 åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, hjärta, höjd 18 mm, vikt 2,6 g.