Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 augusti 2019
ENSTENSÖRHÄNGE, ett udda, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, TW/SI, vikt 0,3 g.
COLLIER, silver, dichroiskt fusionglas, ametist, odlade sötvattenspärlor, vikt 22,0 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterling silver, odlade boutonformade sötvattenspärlor ca 11 mm, vikt 3,3 g, stift.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 9,5-10 mm, magnetlås i silver, längd 45 cm, vikt 61,1 g, knutet.
TENNISARMBAND, 18K guld, 34 briljantslipade diamanter ca 5,78 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, längd 17 cm, vikt 11,7 g, 4 diamanter saknas, flera diamanter med nagg på kulett, 2 med skada på rondist och en med nagg på rondist, några diamanter rör sig i sin fattning.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,20 ct ca Ca/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,3 g.
DIAMANTER, 2 st, briljantslipade, 0,45 ctv, TW(F-G)/SI, ena med litet nagg på kuletten och liten skada på paviljongen.
RING, sterlingsilver, delvis förgyllt, rosenkvarts, diverse färgstenar, stl 17,5 mm, vikt 16,4 g, en grön sten är skadad.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, Rosenkvarts, Ametist, färgade odlade sötvattenspärlor, krokar och detaljer i sterlingsilver, längd 5 cm, vikt 6 g.
RING, 18K guld, safirer, rubiner, smaragder, 13 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, W-Cr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 6,3 g, 3 diamanter skadade, färgstenar med nagg och inneslutningar som når ytan.