Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 augusti 2019
RING, 18K vitguld, 1 antikslipad diamant ca 0,25 ct, ca W(H)/VS, Hellström & Åhrling, Stockholm, 1969, stl 16,50 mm, vikt 3,5 g.
Smycken Nål
KRAVATTNÅL, 18K guld, halv flodpärla, Bernard Hertz, Stockholm 1919, längd 62 mm, vikt 1,8 g, etui.
CARMOSEHÄNGE, 18K guld, safir ca 1,00 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv ca W/SI, vikt 1,3 g, nagg på safiren.
PÄRLARMBAND, odlade sötvattenspärlor ca 6,0-6,5 mm, lås i 18K vitguld med 4 åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, längd 18,5 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade sötvattenspärlor ca 9,5-10,0 mm, stift, vikt 3,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade sötvattenspärlor ca 9-9,5 mm, stift, vikt 3,2 g, en pärla med smärre ytfel.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, briljant ca 0,20 ct, ca TW(G)/VS2, längd 42 cm, vikt 2,0 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca W(H)/P, längd 40 cm, vikt 2,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, tanzaniter ca 0,80 ctv, stift, vikt 0,6 g, gummistopp, en tanzanit med nagg på undersidan.
PÄRLCOLLIER, odlade något ovala sötvattenspärlor ca 11-12 mm, längd 44 cm, magnetlås i förgylld sterling silver, vikt 88,4 g, knutet.
SYSKRIN, silver, sax, fingerborg, stoppnål, virknål, sprättare, silverdosa för knappnålar, svenska importstämplar, vikt 70,3 g, originaletui, etui med trasiga gångjärn.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,19 ct ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 1,9 g.
RING, 18K vitguld, 3 äldre briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,21 ctv ca W/VS, stl 16,75 vikt 2,7 g, Malmö, 1968.