Avslutad | Moderna – Lördag 17 augusti 2019
OLE LYNGGAARD, collier, oxiderat sterling silver, 5 rader, dobbar, längd 42 cm, vikt 16,9 g.
COLLIER, oxiderat silver, 10 rader, med dobbar som passar Ole Lynggaard, längd 70 cm, vikt 59,0 g.
COLLIER, olika färgstenar, med dobbar som passar Ole Lynggaard, längd 45 cm, nagg/slitage.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ca 6,5 mm, med dobbar som passar Ole Lynggaard ,längd 42 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 9,5x6,5 mm, färgade, med dobbar som passar Ole Lynggaard, längd 40 cm.
ATELIER BORGILA, collier, sterlingsilver, Stockholm 1958, längd 40 cm, vikt 82,9 g, porositet och missfärgning på några länkar.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,38 ct ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g, sned klo.
GEORG JENSEN, helalliansring, 18K guld, Aurora, briljanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stl 15,25+ mm, vikt 1,1 g, originaletui.
EFVA ATTLING, helalliansring, Stars and Signature Thin Ring, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/SI, stl 15,75, vikt 2,4 g, certifikat, originaletui.
BJÖRN JÄGERSTIG, hänge, 18K vitguld, opal 1,59 ct, smaragd 0,13 ct, 34 briljantslipade diamanter 0,65 ctv, ca TW/VVS, höjd 4,6 cm, vikt 7,7 g, gravyr För Evigt, (d).
RING, 14K vitguld, 4 rubiner, 6 baguetteslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TCr(I)/VS, stl 16,5 mm, vikt 8,7 g.
HJÖRDIS HJALMARSDOTTER, armring, sterling silver, Stockholm 1960, öppen, 6x5,5 cm, vikt 31,9 g.
CHOPARD, örhängen, Happy Diamonds Icons, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv ca TW(G)/VVS, stift, vikt 8,0 g, originaletui.
LAPPONIA, collier, eldbrons, Daytona formgiven av Björn Weckström 1971, kedjans längd ca 65 cm, hängets mått 5,5 x 5,5 cm, hänget kan även bäras som brosch.
JORMA LAINE, kedja/hänge, Face Mask, förgyllt silver, mått 5 x 5 cm, kedjans längd 66 cm, vikt 39,1 g