Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 juli 2019
TRESTENSRING, 10K guld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca Cr-TCa(J-L)/P, bruna serien, stl 20,75 mm, vikt 4,3 g, två diamanter med små skador.
Smycken Nål
NÅL, 14K guld, gammalslipad diamant ca 0,04 ct, ca Ca(M)/P, äkta pärlor, längd 6,5 cm, vikt 1,6 g, stopper ej i guld.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,23 ct ca W/SI, litet nagg, 8 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv ca W/SI, stl 15,5 mm, vikt 4,8 g, gravyr
ANDREAS MIKKELSEN, 2 ringar, sterling silver, ena förgylld, hakas fast tillsammans, stl 17 mm, vikt 10,9 g, förgyllning har släppt på ena ringen.
RING, 18K guld, rubin, briljant- och påttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 6,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, förgylld hematit, kalcedon, blå topas, citrin, prasiolit rubin, rosa safir, odlade pärlor, höjd 10,5 cm, vikt 19,7 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, ametist ca 3,00 ct, briljant ca 0,05 ct, ca W/VS, längd 48 cm, vikt 3,0 g, repor i bordet på ametist.
HÄNGE, hjärta, 18K guld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv enl. gravyr, ca W(H)/SI-P, vikt 4,2 g.
RING, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, W-TCr(H-I)/SI, stl 17,75 mm, vikt 2,7 g, slitna fattningar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, stift, porositet i guldet.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-W/VS, 24 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-W/VS, vikt 1,8 g, stift.