Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 juli 2019
COLLIER, fasetterad agat, lås i förgyllt silver, längd ca 44 cm, vikt 153,2 g, slitage, nagg.
COLLIER, hematit, gröna stenar, troligen serpentin, lås i 925 silver, längd 44 cm, vikt 92,1 g.
HÄNGE/KEDJA, silver, medaljong i form av en bok, öppningsbar, längd 64 cm, vikt 14,2 g, har tappat färg.
HÄNGE, 18K guld/silver, granater, höjd 30 mm, bredd 14 mm, vikt 5 g, granater med nagg, slitna fattningar.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, silver, rosenslipade diamanter ca 0,14 ctv, granater, längd 35 mm, bredd 12 mm, vikt 7,9 g, *senare stift/clips i 14K guld.
ALLIANSRING, 18K guld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW(G)/VS, Guldsmeden Manuel, Stockholm 2006, stl 16,5 mm, vikt 4,2 g.
ÖVRIGT, Bältspänne, förgyllt silver, glasstenar, 8 x 6 cm, vikt 69,3 g, glasstenar med nagg.