Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juni 2019
BREUNING, hänge/kedja, sterlingsilver, ormlänk, Tyskland, stl 30 x 30 mm, längd 45 cm, vikt 16,8 g.
ARMBAND, silver, tigeröga, Victor Janson Guldvaru, Lindesberg 1979, längd 19 cm, vikt 15,8 g.
HÄNGE/KEDJA, sterlingsilver, rund ankarlänk, cabochonslipade blue john flouriter, Birmingham, längd 80 cm, vikt 58,5 g.
SMYCKESET, hänge & brosch, sterlingsilver, cabochonslipade blue john flouriter, vikt 22,0 g.
SALTKAR, silver, skålformat, runt på välvd fot, lodräta reliefåsar, Moskva 1800-talets mitt, djup 9 cm, höjd 3,6 cm, vikt 29,5 g.
SALTKAR, silver, delvis förgylld, dekor i nyrokoko, rektangulär, Moskva 1845, längd 9,5 cm, bredd 7,3 cm, höjd 3,6 cm, vikt 32,1 g.
MJÖLK/GRÄDDKANNA, silver, delvis förgylld, täta reliefåsar nedtill, EG Hellström, Södertälje 1840, höjd 12 cm, vikt 93,8 g.
Silver Vas
VAS, sterlingsilver, cylindrisk form med cylindrisk bas, GAB, Stockholm 1967, höjd 18,2 cm, djup 5,1 cm, vikt 109,6 g.
BÄGARE, 3 st. Sterlingsilver, delvis förgylld, mjuk trekantsdekor, CG Hallberg, Stockholm 1960, höjd 7 cm. Silver CG Hallberg, Stockholm 1955, höjd 5,5 g. Silver, skålformad, 2 hänklar, Mappin&Webb, Sheffield 1891, höjd 5,8 cm. Totalvikt 133,9 g.
SOCKERRUSKA, silver, rokokodekor i relief, Carl Hoff, Helsingborg 1933, höjd 20 cm, vikt 169,4 g.
BÄGARE, silver, rakt vidgande, bladdekor, Lars Löfgren, Hudiksvall 1800-talets första del, höjd 8 cm, vikt 19,7 g, graverad.
SKÅLFAT, 2 st, silver, röd samt blå emalj, Jacob Tostrup, Oslo ca 1960, djup 8,2 cm, höjd 1 cm, vikt 110,1 g, nagg,
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor, doserade, ca 5,8-2,7 mm, lås i silver med paste, längd 43 cm.