Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juni 2019
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,5-4,0 mm, doserade, lås i 18K vitguld med odlad pärla och diamanter ca 0,18 ctv, längd 42 cm.
RING, 18/23K guld, rökkvarts ca 40,0 ct, A G Dufva, Stockholm 1942, stl 17,25 mm, vikt 13,2 g, gravyr, nagg.
PÄRLCOLLIER, odlade doserade pärlor ca 3-7 mm, lås i silver med markasiter, längd 65 cm, vikt 16,8 g, knutet.
Ädelstenar Tanzaniter
TANZANITER, 12 st, olika slipningar, 18,25 ctv, ljusa färger, vissa med inneslutningar.
Ädelstenar Övrigt
PERIDOTER, 16 st, oval och rundslipade, ca 59,17 ctv, 1 med skada, hålighet, några med nagg.
ALLIANSRING, 18K rodinerat guld, 7 briljantslipade diamanter 0,21 ctv, ca TW/VS,stl 16,5 mm, vikt 3,3 g.
REY URBAN, brosch, silver, cabochonslipad ametist, Stockholm 1961, stl 48 x 42 mm, vikt 10,5 g.
REY URBAN, brosch, silver, cabochonslipad tigeröga, signerad, Stockholm 1964, stl 35 x 32 mm, vikt 9,4 g.
ALLIANSRING, 18K guld / vitguld, 7 åttkantslipade diamanter ca 0,14 ctv ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g.