Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juni 2019
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor, Stockholm 1950, skruvmekansim, höjd 23 mm, vikt 4,9 g.
RING, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,9 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, Bliss, Italien, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljant ca 0,17 ct, skada på rondisten, nedsliten fattning, stl 18,25 mm, vikt 4,2 g.
HÄNGE, 18K guld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/SI, höjd 23 mm, vikt 5,3 g.
HÄNGE, 18K guld, 2 droppslipade smaragder, 3 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, höjd 28 mm, vikt 1,9 g, smaragderna med skador.
COLLIER, 18K guld, peridoter, pärlor, längd 45 cm, vikt 3,5 g, peridoter med nagg på kronan.
GRÄDDKANNA, silver, Andrey Antonovich Kovalsky, Moskva 1851, vikt 112,0 g, mindre bucklor.
BJØRG, armband, sterling silver, "enjoy the little things", pansar, längd 19 cm, vikt 5,7 g.
BJØRG, collier, sterling silver, kaninhuvud som hänge, "Let the mystery be", längd 50 / 55 cm, ankar, vikt 8,6 g, ask.
QUINN, collier, sterlingsilver, ihåliga kulor ca 10 mm, Tyskland, längd 46 cm, vikt 32,1 g.