Avslutad | Moderna – Lördag 15 juni 2019
HÄNGE/KEDJA, silver, delvis förgyllt, arbetad yta, hängets höjd 5,6 cm, längd 68 cm, vikt 8,2 g.
RING, 18K guld/vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv ca W/VS, stl 18,25 mm, vikt 22,6 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld/vitguld, blå topas, briljanter 0,23 ctv, W/VS, längd 42 cm, vikt 31,5 g.
RING, 18K guld/vitguld, 6 briljantslipade diamanter 0,24 ctv, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 14,5 g.
BROSCH, 18K guld/vitguld, 6 briljantslipade diamanter 0,15 ctv, W/VS, längd 6,4 cm, vikt 6 g.
O. ORLANDINI, armband, sterlingsilver, blå emalj, Italien,1960-tal, längd 21 cm, emaljskada.
HELALLIANSRING, platina, 20 briljantslipade diamanter ca 1,00ctv ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,9 g, storleksändrad.
RING, 18K guld, 55 rosa safirer ca 0,97 ctv, stl 17 mm, vikt 2,5 g, några safirer med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, karneoler, ametister, karvade månstenar, briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca W(H)/SI, längd 78 mm, vikt 15,7 g, stift.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 37 briljantslipade diamanter ca 0,99 ctv, ca TW-Cr(F-J)/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 3,0 g.