Avslutad | Moderna – Lördag 15 juni 2019
HULCHI BELLUNI, 18K vitguld, alliansring, 25 briljanter 0,20 ctv ca TW(G)/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g, certifikat
GEORG JENSEN, brosch, nr 42, sterlingsilver, bärnsten, diameter 51 mm, vikt 25,2 g, efter 1945.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 0,91 ct, TCr/SI1, GIA dossier 7161509038, stl 15,75 + mm, vikt 4,0 g.
BROSCH, silver, snidad bergkristall, grågrön emalj, Wilhelm Hahne, Helsingborg 1956, höjd 4,7 cm, vikt 12,3 g.
EFVA ATTLING, hänge/Kedja, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,08 ct, ca TW/SI, längd 43 cm, vikt 4,7 g, etui.
CHOPARD, hänge/kedja, 18K vitguld, Happy Diamonds Icon Pendant, refenesnummer 79/2897-20, serienummer 2839562, briljantslipad diamant 0,05 ct, längd 42 cm, vikt 12,4 g, certifikat, originaletui.
CHOPARD, ring, 18K vitguld, Happy Diamonds Heart Ring, refenesnummer 82/4354-20, serienummer 2885321, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, stl 17,25 mm, vikt 8,8 g, certifikat, slitage.
CARTIER, örhängen Trinity, 18K trefärgat guld, vikt 8,7 g, clips/stift, certifikat, originalpåse.
EFVA ATTLING, collier, sterlingsilver, Ring Chain Necklace, längd 50,5 cm, vikt 30,2 g, etui.
HÄNGE, sterlingsilver, hjärta, Alton, Falköping 1975, design KE Palmberg, signerad, mått 4,5 x 4 cm, vikt 19,8 g.
HÄNGE, sterlingsilver, genombruten form, Alton, Falköping 1975, design KE Palmberg, signerad, mått 7 x 5 cm, vikt 29,4 g.
HÄNGE, sterlingsilver, Alton, Falköping 1977, design Per Dåvik, signerad, mått 5 x 5 cm, vikt 20,3 g.
HÄNGE, sterlingsilver, Alton, Falköping 1977, design Per Dåvik, signerad, mått 5 x 5 cm, vikt 23,0 g, läderrem medföljer.
OLE LYNGGAARD, örhängen, Dew Drops, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW/VS, 2 cabochonslipade grå månstenar, vikt 8,9 g, krokar, etui.