Avslutad | Moderna – Lördag 15 juni 2019
GEORG JENSEN, ring, Moonrise, 18K guld, cabochonslipad peridot, stl 17,75 mm, vikt 5,3 g, originaletui.
GEORG JENSEN, hänge, nr 257A, Moonlight Grapes, sterlingsilver, höjd 42 mm, tygrem /silver, originaletui.
GEORG JENSEN, hänge/kedja, Magic, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter 0,04 ctv, längd 45 cm, vikt 7,5 g, originaletui.
GEORG JENSEN, örhängen, Fusion, 18K vitguld, briljantslipade diamanter, stift, höjd 12 mm, vikt 7,2 g, originaletui.
GEORG JENSEN, ring, nr 562B, stelingsilver, månsten, stl 17,5 mm, vikt 19,2 g, originaletui.
GEORG JENSEN, ring, nr 466, sterlingsilver, onyx, stl 17 mm, vikt 18,2 g, originaletui.
RING, 18K vitguld, 22 svarta diamanter ca 0,22 ctv, 70 briljantslipade diamanter ca 0,71 ctv, ca TW-TCa/SI-P stl 19,25 mm, vikt 16,9 g.
GEORG JENSEN, armband, nr 473A, Sphere, sterlingsilver, odlade pärlor, 5,6 x 3,8 cm, vikt 12,7 g.
GEORG JENSEN, ring, Moonlight grapes, sterlingsilver, stl 17,25 mm, vikt 21 g, originaletui.
GEORG JENSEN, ring, Aria two bar ring, sterlingsilver, stl 17 mm, vikt 12,5 g, originaletui.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, svarta briljantslipade diamanter ca 4,60 ctv, vikt 3,1 g, stift, inneslutningar som når ytan, ena med nagg vid rondist och hålighet på paviljong.
STIGBERT, collier, sterlingsilver, signerad, Ateljé Waldermar, Skara 1975, diameter 11,5 cm, vikt 30,1 g
ANNA C. HULTBERG, collier, Silverblomma, sterlingsilver, Stockholm 1998, diameter 15 cm, vikt 89,5 g. (d).
RING, 18K guld/vitguld, 36 briljantslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,5 mm, vikt 12,7 g.
PIAGET RING, 18K guld, Posession, briljant ca 0,13 ct, ca TW(G)/VS, serienr E59268, stl 18 mm (56), vikt 20,4 g, slitage, originaletui, ytterkartong, vikt 20,4 g.