Avslutad | Klockor – Lördag 4 maj 2019
OMEGA, Seamaster, Cal 267, Serie nr. 17771268, Ref nr. CK 2937, Boett nr. 2937 1, herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1960.
OMEGA, herrur, 32 mm, Cal 420, Serie nr. 14074803, Ref nr. KO 2667, Boett nr. 2667-3 SC, guld på stål (Staybrite), manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1954, metallänk ej original.
LONGINES, fickur, 52 mm, savonett, Cal 19,74N, Serie nr. 4610236, Boett nr. 4610236, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1927.
OMEGA, fickur, 51 mm, Cal 20 LB, Serie nr. 5930455, Boett nr. 6475169 18K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, monogram, bucklor, ca 1922.
LONGINES, Conquest, Cal L 156.2, Verk nr. 57554890, Serie nr. 21858484, Boett nr. 5724 156 herrur, 32 mm, 18K guld, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, skadad krona/ställaxel, integrerat läderband, ca 1990.
SEIKO, 5, DX, Cal 6106B, Serie nr. 8D1691, Boett nr. 6106-8180, herrur, 39 mm, stål, automatisk, plexiglas, dag, datum, skadad urtavla, originallänk (ej tidsenlig), viklås, ca 1968.
must de CARTIER, Tank, Cal 690, Boett nr. 118864 / 590005, damur, 23,5 x 23 (30,5) mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas, skadad urtavla, skadad boett, läderband, originalspänne i gulmetall, ca 1990.
CERTINA, DS First Lady (100m/330ft), Serie nr. TKN-HA-13133, Boett nr. 129.7184.42, damur, 32 mm, stål, quartz, safirglas (nagg), datum, pärlemorurtavla, originallänk, viklås, Ref nr. RTR HA, ca 2010.
Klockor Glycine
GLYCINE, herrur, 33 mm, Boett nr. 3298, 18K guld, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 2000.
FICKUR, 52 mm, savonett, Boett nr. 120534, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, innerlock i 14K guld, mynträffling, ca 1920, läderpåse.
TAG HEUER, Carrera, GMT, Chronometer, Cal 8, Verk nr. 88007743, Serie nr. 88007743, Ref nr. WAR5010.BA0723, Boett nr. WAR5010-2, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas (repor), stort datum, två tidzoner, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. FAA067-X-F9/3178, cert, februari 2016, box, ytterkartong.
Klockor Chopard
L.U.C, fickur, 51,5 mm, savonett, Boett nr. 29565, 14K guld, ankargång, ej signerad urtavla, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, gravyr, monogram, ca 1926, etui (skadat).
OMEGA, Seamaster, De Ville, Cal 562, Serie nr. 23899781, Ref nr. CD 166.0020, Boett nr. 166.020 (C.B), herrur, 34,5 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1966, metallänk ej original.
Klockor Candino
CANDINO, herrur, 35 mm, Cal ETA 2750, Ref nr. 10511, Boett nr. 0253, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr (Tre Kronor), läderband, ca 1968.
CITY, herrur, 34 mm, Cal ETA 2751, Boett nr. 925, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr (Tre Kronor), läderband, ca 1970.
OMEGA, Seamaster, De Ville (Swiss Made T), Cal 562, Serie nr. 22235710, Ref nr. CD 166.0020, Boett nr. 166.020 (C.B), herrur, 34,5 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas (skadat), datum, skadad urtavla, läderband, ca 1965.
Klockor Chopard
CHOPARD, Genève, Mille Miglia, "Tachymetre", Cal ETA 2894-2, Serie nr. 466917, Ref nr. 168331-3001, kronograf, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, glasbaksida, gummiband, originalspänne, ca 1997, box, ytterkartong.
Klockor Hamilton
HAMILTON, "Tachymeter", kronograf, herrur, 38,5 mm, Cal LWO 283 (ETA 2892-2), Boett nr. 5165 / 1898/3, stål, automatisk, mineralglas, datum, skadad urtavla, läderband, originalspänne i vitmetall, ca 1990, box, ytterkartong.
OMEGA, Speedmaster, Speedsonic (f 300 Hz, T Swiss Made T), "Tachymetre", Chronometer, Cal 1255 (ESA 9210), Serie nr. 38423162, Ref nr. ST 188.0002, Boett nr. 188.0002, kronograf, herrur, 43 mm, stål, stämgaffel, plexiglas, dag, datum, skadad urtavla, defekt, läderband, originalspänne, ca 1976, box.