Avslutad | Klockor – Lördag 4 maj 2019
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 69173, Serie nr. W924395, Cal 2135, Verk nr. 3364245, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523.D.18-V8/468 B, ca 1996.
OMEGA, Museum Collection No. 3, 1945 Officers Watch, "Base 1000", Telemetre", "Pulsations", Cal 3200 (A), Serie nr. 58279167, PIC nr. 5702.50.02, Ref nr. ST 145.2002, Boett nr. 145.2002, kronograf, herrur, 38 mm, stål, manuell, safirglas, läderband, originalspänne, cert, februari 2008, box, Limiterad och numrerad (Nr. 0175/1945).
OMEGA, Officer, Cal 26.5 T3 P.C.T1, Serie nr. 9589834, Ref nr. CK 2299, Boett nr. 10323012, herrur, 30,5 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1942.
P.F.COURVOISIER, fickur, 55 mm, kvartsrepeter, Serie nr. 5797, gulmetall, cylindergång, nyckeldragare, utbytt visare, skadad urtavla, defekt, emalj motiv (erotiskt), ca 1820.
Klockor Montblanc
MONTBLANC, Sport (200 Meters), Cal 4810 501 (ETA 7750), Serie nr. PL164072, Boett nr. 7034, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, skadad urtavla, gummiband, viklås, ca 2005.
LONGINES, Ultra-Chron, Chronometer, Cal 431, Serie nr. 14962265, Boett nr. 7991 2 / 15 / 508923, herrur, 35 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, gravyr, ca 1971, metallänk ej original.
OMEGA, Seamaster 600 (T Swiss MadeT), Cal 601, Serie nr. 23271131, Ref nr. JD 135.0011, Boett nr. 135.011, herrur, 34,5 mm, doublé (skadad, 40 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, OBS: saknar verkhållare, läderband, ca 1966.
OMEGA, Seamaster De Ville, Cal 565, Serie nr. 24846134, Ref nr. ST 166.0020, Boett nr. 166.020 (SGR), herrur, 34 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, skadad krona/ställaxel, läderband, ca 1966.
JAEGER-LE COULTRE, s.k. "Tear Drop Lugs", damur, 20,5 mm, Serie nr. 827139, Boett nr. A 602174, 18K rosa guld, manuell, plexiglas, renoverad urtavla, skadad urtavla, defekt (se bild), ca 1951, metallänk ej original.
OMEGA, Seamaster, Cosmic 2000 (-T Swiss Made T-), Cal 1012, Serie nr. 37707966, Ref nr. CD 166.0130, Boett nr. 166.130, herrur, 38,5 mm, guld på stål, automatisk, mineralglas, datum, skadad urtavla, defekt, gravyr, läderband, originalspänne i gulmetall, ca 1973, box.
Klockor Yema
YEMA, Sous Marine, Cal 3611 Boett nr. 591239, herrur, 40 mm, vitmetall, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, skadad boett, vridbar innerring, ca 1970, metallänk ej original.
CERTINA, New Art, Cal 25-66 M, Boett nr. 851.3810.68, herrur, 33,5 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1980.
Klockor Gerald Genta
GERALD GENTA, Genève, Octagonal, Ref nr. G 2455.7, Boett nr. 25728, herrur, 35 mm, 18K guld/vitguld, quartz, safirglas, skadad urtavla, briljantkrans (48 st. TW/VS, 1,70 ctv), integrerad originallänk (saknar guld del), totalvikt 119,1 gram, ca 1991.
JAEGER-LE COULTRE, Reverso, Cal 846, Serie nr. 2104619, Boett nr. 260.8.86, damur, 19,5 x 28,5 (33) mm, stål, manuell, safirglas, skadad urtavla, läderband (se fördjupad information), viklås, ca 2001.
OMEGA, Seamaster, Cal 285, Serie nr. 18470393, Ref nr. CK 14390, Boett nr. 14390-61-SC (CSP), herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas (skadat), skadad urtavla, skadad krona, ca 1961.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 6917, Serie nr. 5669149, Cal 2030, Verk nr. 02150 , Boett nr. 6900, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, utbytt urtavla, diamanturtavla (10 st. 8/8), skadade visare, defekt, Jubileelänk (1988), viklås, Ref nr. 62523D.18-M2/468 B, ca 1978, box (ej tidsenlig).
OMEGA, Seamaster, Cal 491, Serie nr. 14676974, Ref nr. KO 2848, Boett nr. 2846 4 SC / 2848, herrur, 34 mm, guld på stål, automatisk plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1955, metallänk ej original.
OMEGA, Genève, Cal 625, Serie nr. 37964570, Ref nr. MD 511.0416, Boett nr. 511.416, damur, 27 x 33 (38) mm, doublé (20 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1973.
must de CARTIER, Tank, Cal 78/1 (ETA 2512-1), Boett nr. 6 011364, damur, 23 x 23 (30) mm, förgyllt silver, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, ca 1985.