Avslutad | Klockor – Lördag 4 maj 2019
FICKUR, 58,5 mm, speldosa, Boett nr. 3428, 18K guld, cylindergång, nyckeldragare, repeter, saknar glas, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1820, nycklar.
Klockor Breguet
BREGUET, Type XXI, retour en vol, Cal 5840, Serie nr. 0137669, Ref nr. 3810ST/92/9ZU, Boett nr. 74384, kronograf (flyback), herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, läderband, viklås, cert, september 2006, box, ytterkartong.
Klockor Glashütte
GLASHÜTTE, Original, Senator Panorama Date, Cal GUB 38-42, Verk nr. 32635, Serie nr. 0960, Ref nr. 38-42-04-22-04, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, stort datum, läderband, originalspänne, cert, oktober 2005, träbox.
ZENITH, Prime, "Tachymetre", Cal 420, Boett nr. 01-0010.420, kronograf, herrur, 38 mm, stål, manuell, safirglas (repor), datum, utbytta visare, skadad urtavla, läderband, originalspänne i stål, ca 1999.
Klockor Lemania
LEMANIA, 105, "Antimagnetic", Cal 1275, Boett nr. 248 / 9, kronograf, herrur, 32,5 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, renoverad urtavla, skadad urtavla, OBS: saknar innerlock, bucklor, läderband, ca 1950.
BREITLING, kronograf, herrur, 35 mm, Cal Venus 170, Boett nr. 623003 / 178, vitmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla/visare, defekt, skadad boett, läderband, ca 1945.
OMEGA, Genève, Cal 601, Serie nr. 31695402, Ref nr. BD 131.0041, Boett nr. 131.041, herrur, 33 mm, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1969.
Klockor Victorinox
VICTORINOX, Swiss Made, Divemaster (500 Meters), Cal ETA 2894-2, Serie nr. 140713206, Ref nr. V241660, kronograf, herrur, 43 mm, titan, automatisk, safirglas, datum, heliumventil, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. VQ1405, cert, januari 2016, box, ytterkartong, Limiterad och numrerad (Nr. 294/500).
SEIKO, Astron GPS Solar, "Novak Djokovic", Cal 8X22, Serie nr. 1647/3500, Ref nr. SSE105, Boett nr. 8X22-0AE0-2, herrur, 44,8 mm, keramik/titan (doublé), quartz (Solar), safirglas, datum, världstider, pärlemorurtavla, läderband, viklås, cert, oktober 2016, box, ytterkartong, Limiterad och numrerad (0363/3500).
Klockor Maurice Lacroix
Klockor Victorinox
VICTORINOX, Swiss Army, AirBoss, Cal ETA 7750, Serie nr. 131008947, Ref nr. V241620, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. VF1203, cert, oktober 2015, box, ytterkartong.
Klockor Maurice Lacroix
MAURICE LACROIX, Les Classiques Tradition, Cal ML155 (SW 300), Serie nr. AT 25308, Ref nr. LC6007-PG101-110, herrur, 38 mm, 18K rosa guld, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, glasbaksida, läderband, originalspänne i 18K rosa guld, cert, mars 2017, box, ytterkartong.
Klockor Eterna
ETERNA, Madison Three Hands, "Spherodrive", Cal 3505, Serie nr. 271.117, Boett nr. 7711.41/S, herrur, 34,5 x 36 (47) mm, stål, manuell, safirglas, glasbaksida, läderband, viklås, cert, mars 2016, box, ytterkartong.
Klockor Maurice Lacroix
MAURICE LACROIX, Miros, Serie nr. AT95287, Ref nr. MI-1057-PVP22-760-1, kronograf, damur, 38 mm, bicolour, quartz, safirglas, stort datum, pärlemorurtavla, briljantkrans (48 st. TW/VS, ca 0,57 ctv), originallänk, viklås, cert, janurai 2017, box, ytterkartong.
Klockor Victorinox
VICTORINOX, Swiss Made, Alphnach, Cal ETA 7750, Serie nr. 111254836, Ref nr. V241527, kronograf, herrur, 46 mm, svart stål, automatisk, safirglas, dag, datum, läderband, viklås, Ref nr. VF1107, cert, december 2015, box, ytterkartong.
MEISTERSINGER, Circularis, Cal MSH01, Verk nr. 00757, Serie nr. 0588, Ref nr. CC108, herrur, 43 mm, stål, manuell, safirglas, glasbaksida, originallänk, viklås, cert, juni 2016, box, ytterkartong.
Klockor Frederique Constant
FREDERIQUE CONSTANT, Genève, Healey, Cal ETA 7750, Serie nr. 0087, Ref nr. FC-392CH6B4, kronograf, herrur, 43 mm, doublé, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, originalspänne i doublé, stoppur, 58 mm, vitmetall, mekanisk, tillverkad 2010, cert, juli 2015, box, ytterkartong, Limiterad och numrerad (Nr. 0087/1888).
TAG HEUER, Aquaracer (300 Meters), Serie nr. VW7847, Ref nr. WAF1113.BA0801, Boett nr. WAF1113, herrur, 39 mm, stål, quartz, safirglas (skadat), datum, buckla, originallänk, viklås, Ref nr. FAA016/3094 Y, ca 2005.
OMEGA, Constellation, Chronometer, Cal 1111 (ETA 2892-2), Serie nr. 49515137, Ref nr. ST 168.0075, Boett nr. 168.0075, herrur, 35,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, defekt, glasbaksida, ca 1986, metallänk ej original.