Avslutad | Klockor – Lördag 4 maj 2019
Klockor Universal
UNIVERSAL, Genève, herrur, 34 mm, Cal 332, Serie nr. 1522734, Boett nr. 106508, 18K guld, manuell, plexiglas, saknar sekundvisare, skadad urtavla, skadad boett (borrade hål bandhorn), ca 1951.
IWC, fickur, 51,5 mm, Cal 57 (H6), Serie nr. 598816, Boett nr. 668416, silver (0,800), ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, ca 1914.
LONGINES, herrur, 35 mm, Cal 12.68Z, Serie nr. 11120242, Boett nr. 6263 26 / 89, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1959, metallänk ej original.
OMEGA, Constellation, Calendar, Chronometer, s.k. "Pie-Pan", Cal 561, Serie nr. 23944350, Ref nr. CD 168.0005, Boett nr. 168.005 (C.B), herrur, 34 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1966.
OMEGA, Seamaster, Professional (300m/1000ft), America´s Cup, Chronometer, Cal 3301 (A), Verk nr. 78098544, Serie nr. 78098544, PIC nr. 2594.52.00, Ref nr. SU 378.0515, Boett nr. 178.0515 (LL), kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, heliumventil, originallänk, viklås, Ref nr. 1613/934, cert, maj 2008, box, ytterkartong.
TAG HEUER, Carrera, Calibre 16 (100 METERS), "Tachymetre", Cal 16 (ETA 7750), Serie nr. RWL8491, Ref nr. CV2A10.BA0796 , Boett nr. CV2A10, kronograf, herrur, 43 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. FAA044-Y-E7/3139 G, cert, juli 2009, box, ytterkartong.
BREITLING, Galactic 44 (200M/660FT), Chronometre, Cal 45 (SW 240-1), Verk nr. 1704407, Serie nr. 1704407, Ref nr. A45320B9/BD42, Boett nr. 3714B4, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, läderband, originalspänne, Ref nr. A20BA.1, cert, januari 2019, box, ytterkartong.
Klockor Ferrari
FERRARI, unisex, 30 mm, Boett nr. 205090, bicolour, quartz, mineralglas, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, ca 1990, servicepåse.
ROLEX, Oyster Perpetual 31, Chronometer, Ref nr. 177200, Serie nr. M524262, Cal 2231, Verk nr. A 2174882, Boett nr. 2300, midsize, 31 mm, stål, automatisk, safirglas (repor), Oysterlänk, viklås (Oysterclasp), Ref nr. 70160-EO, cert, april 2009.
ROLEX, Oyster Perpetual, Date (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 15200, Serie nr. T322351, Cal 3135, Verk nr. 7431616, Boett nr. 15200, herrur, 34 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78350-V9/557 B, ca 1996.
ROLEX, Oyster Perpetual, Date (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 15200, Serie nr. S572553, Cal 3135, Verk nr. 6970617, Boett nr. 15200, herrur, 34 mm, stål, automatisk, safirglas, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78350-T10/557 B, ca 1995.
OMEGA, Speedmaster, Reduced, "Tachymetre", Cal 3220 (A) (ETA 2890A2), Serie nr. 58359312, PIC nr. 3510.50.00, Ref nr. SU 375.0032, Boett nr. 175.0032 (LL), kronograf, herrur, 39 mm, automatisk, plexiglas, originallänk, viklås, Ref nr. 1469/811, ca 2002.
SEIKO, 5, Cal 7S26C, Serie nr. 842056, Ref nr. SNXS79K, Boett nr. 7S26-0480, herrur, 37 mm, stål, automatisk, hardlexglas, dag, datum, glasbaksida, läderband, ca 2018, box, ytterkartong.
CITY, kronograf, herrur, 38 mm, Cal Valjoux 7734, Boett nr. 257882, stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, gummiband, ca 1970.
Klockor Oris
ORIS, Star, ChronOris, Cal 725, kronograf, herrur, 38 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, vridbar innerring (skadad), gummiband, ca 1970.
CARTIER, Pasha 38, Cal 049 (ETA 2892A2), Boett nr. 1040 1 / CC44526, herrur, 38 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, viklås, ca 1999, box (ej komplett).
OMEGA, herrur, 36 mm, Cal 283, Serie nr. 11639604, Ref nr. CK 2537, Boett nr. 2537-3, stål (Staybrite), manuell, plexiglas (ej original), målade/omluminerade visare, skadad urtavla, buckla, NATO-band, ca 1949.
LONGINES, Flagship, Cal 341, Serie nr. 11739215, Boett nr. 3308-2 / 404, herrur, 35 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, originalspänne, ca 1961, box.
Klockor Chopard
L.U.C, fickur, 51,5 mm, Boett nr. 70060, silver (0,800), ankargång, 24-timmarsvisning, utbytta visare, skadad urtavla, bucklor, ca 1910.