Avslutad | Moderna – Lördag 13 april 2019
Silver Fat
BORGILA, fat, 8 st, sterlingsilver, släta, Stockholm 1950-60 tal, diameter 25 cm, total vikt 3590 g, repor.
Silver Fat
BORGILA, fat, 2 st, sterlingsilver, Stockholm 1931 och -43, diameter 24 cm resp. 25,7 cm, total vikt 997,7 g, repor, ett fat med buckla.
THERSEIA HVORSLEV, armband, silver, signerad, Alton, Falköping 1969, längd 18,5 cm, vikt 79 g
THERESIA HVORSLEV, ring, silver, signerad, Alton, Falköping 1969, stl 16,25 mm, vikt 11,2 g.
GEORG JENSEN, ring, #51, sterlingsilver, amazonit, Danmark, efter 1945, stl 17 mm, vikt 6,0 g, originaletui
STIGBERT, stelt collier, sterlingsilver, bergkristall, Ateljé Waldermar, Skara 1975, diameter 10,5 cm, vikt 59 g.
OLE LYNGGAARD, collier, Lapis lazuli, 14 mm, dobbar, ej lås, längd 41 cm, vikt 121 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv ca W/SI, Schalin, stl 18 mm, vikt 8,9 g.
SÖRSAND, ring, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 7,7 g, en diamant med nagg.
GIERTTA, armring, silver, arbetad yta, Stocjholm 1971, diameter 6,7 cm, vikt 16 g, (d).
OLE LYNGGAARD, ring, Hyldeblomst stor, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter 0,18 ctv, W/VS, stl 18,5 mm, vikt 10 g.
OLE LYNGGAARD, lås, Chushion, 18K guld, ametister, peridoter, briljantslipad diamant 0,02 ct, 18 x 17 mm, vikt 15,5 g, 4 radigt collier, 18K guld längd 45 cm, vikt 20,3 g.
SMYCKESET, 2 delar, silver, collier och örhängen, collierets längd 37 - 42,5 cm, örhängen med stift, total vikt 46,5 g.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, Rustik, 18K guld/vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,08 ctv, ca W/VS, diameter 14 mm, vikt 6,9 g.
HÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,42 ct, ca TW/P, trapetslipad diamant 0,04 ct, vikt 0,8 g.
OLE LYNGGAARD, hänge, Forever Love, 18K vitguld, arbetad yta, 3 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, diamanter 12,6 mm, vikt 2,4 g, originalask.
CHOPARD, 18K guld, ärtlänkskedja 42 cm, hänge/hjärta och ring stl 17,75 mm, LOVE med floating diamonds, 69 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, ringen #82/2899-20, 9817508, hjärtat #9842869, 79/2899-20, vikt 38,8 g.