161 - 180 av 256
1...8910...13 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 13 april 2019

Klubbad för

Silver Fat

BORGILA, fat, 8 st, sterlingsilver, släta, Stockholm 1950-60 tal, diameter 25 cm, total vikt 3590 g, repor.

13 200 kr

Utrop: 13 200 kr

Silver Fat

BORGILA, fat, 2 st, sterlingsilver, Stockholm 1931 och -43, diameter 24 cm resp. 25,7 cm, total vikt 997,7 g, repor, ett fat med buckla.

Utrop: 4 400 kr

THERSEIA HVORSLEV, armband, silver, signerad, Alton, Falköping 1969, längd 18,5 cm, vikt 79 g

3 000 kr

Utrop: 2 800 kr

THERESIA HVORSLEV, ring, silver, signerad, Alton, Falköping 1969, stl 16,25 mm, vikt 11,2 g.

750 kr

Utrop: 450 kr

GEORG JENSEN, ring, #51, sterlingsilver, amazonit, Danmark, efter 1945, stl 17 mm, vikt 6,0 g, originaletui

1 400 kr

Utrop: 1 400 kr

STIGBERT, stelt collier, sterlingsilver, bergkristall, Ateljé Waldermar, Skara 1975, diameter 10,5 cm, vikt 59 g.

1 500 kr

Utrop: 1 400 kr

OLE LYNGGAARD, collier, Lapis lazuli, 14 mm, dobbar, ej lås, längd 41 cm, vikt 121 g.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv ca W/SI, Schalin, stl 18 mm, vikt 8,9 g.

Utrop: 5 500 kr

SÖRSAND, ring, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 7,7 g, en diamant med nagg.

Utrop: 5 200 kr

GIERTTA, armring, silver, arbetad yta, Stocjholm 1971, diameter 6,7 cm, vikt 16 g, (d).

Utrop: 800 kr

OLE LYNGGAARD, ring, Hyldeblomst stor, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter 0,18 ctv, W/VS, stl 18,5 mm, vikt 10 g.

13 000 kr

Utrop: 15 000 kr

OLE LYNGGAARD, lås, Chushion, 18K guld, ametister, peridoter, briljantslipad diamant 0,02 ct, 18 x 17 mm, vikt 15,5 g, 4 radigt collier, 18K guld längd 45 cm, vikt 20,3 g.

Utrop: 25 000 kr

SMYCKESET, 2 delar, silver, collier och örhängen, collierets längd 37 - 42,5 cm, örhängen med stift, total vikt 46,5 g.

500 kr

Utrop: 575 kr

Smycken Lås

OLE LYNGGAARD, lås, Rustik, 18K guld/vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,08 ctv, ca W/VS, diameter 14 mm, vikt 6,9 g.

Utrop: 7 900 kr

HÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,42 ct, ca TW/P, trapetslipad diamant 0,04 ct, vikt 0,8 g.

3 800 kr

Utrop: 4 200 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,31 ct, W(H)/VS.

Utrop: 4 200 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,36 ct, TW(G)/VS.

Utrop: 5 100 kr

OLE LYNGGAARD, hänge, Forever Love, 18K vitguld, arbetad yta, 3 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, diamanter 12,6 mm, vikt 2,4 g, originalask.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

CHOPARD, 18K guld, ärtlänkskedja 42 cm, hänge/hjärta och ring stl 17,75 mm, LOVE med floating diamonds, 69 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, ringen #82/2899-20, 9817508, hjärtat #9842869, 79/2899-20, vikt 38,8 g.

Utrop: 26 000 kr

OLLE OHLSSON, skål / tumblare, nr 130 silver, vikt 146 signerad, höjd 7 cm " vindpust" bok medföljer

3 500 kr

Utrop: 4 100 kr