Avslutad | Moderna – Lördag 13 april 2019
OLE LYNGGAARD, armband, 18K guld, längd 18 cm, dobbar för Lynggaardlås, säkerhetskedja, vikt 29,1 g. (lås medföljer ej).
ARMRING, 18K guld, stämplad Skriuer, briljant ca 0,03 ct, ca TW/VS, öppningsbar, vikt 14,2 g.
OLE LYNGGAARD, örhängen, 18K guld, 2 guldberyller ca 1,70 ctv, 2 briljanter ca 0,08 ctv, ca W/VS, stift, avtagbar del med hängande guldhjärtan och 2 hjärtformade mabépärlor, vikt 8,8 g.
COLLIER, 18K vitguld, 84 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW/VS, längd 56 cm, vikt 35,4 g.
BVLGARI, alliansring, B.zero1, 18K guld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 51 (16,5 mm), vikt 6,8 g, visst slitage.
REY URBAN, silverskål, Stockholm 2001, höjd 5,6 cm, diameter 12 cm, vikt 329,8 g, gravyr på undersidan.
RING, 18K vitguld, 18 carréslipade blå safirer ca 1,80 ctv, 28 briljantslipade diamanter ca ca 0,70 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 12,7 g, två diamanter med skador och flera med nagg.
SIGURD PERSSON, ring, 18K guld, citrin ca 11,00 ct, stl 16 mm, vikt 10,5 g, originaletui. (d)
SIGURD PERSSON, ring, 18K guld, 10 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/VS-SI, Stockholm 1951, stl 18,25 mm, vikt 9,5 g, originaletui, 2 diamanter är skadade. (d)
SIGURD PERSSON, örhängen, 18K guld, krysopraser, Stockholm 1953, längd 2,5 cm, vikt 9,8 g, originaletui. (d)
SIGURD PERSSON, ring, 18K guld, krysopras, Stockholm 1952, stl 17 mm, vikt 10,9 g, oringaletui. stenen sitter aningen löst i sin fattning. (d)
SIGURD PERSSON, manschett- samt skjortknappar, 18K guld, gröna turmaliner, Stockholm 1962, totalvikt 27,3 g, originaletui. (d)
SIGURD PERSSON, ring, 18K guld, grön turmalin, Stockholm 1951, stl 16,75 mm, vikt 12,0 g, originaletui. (d)
SIGURD PERSSON, brosch, 18K guld/vitguld, olika färgstenar bl a safir, smaragd, zirkon, turmalin, spinell, diamant, ca 5x4 cm, vikt 18,7 g. (d)
SIGURD PERSSON, ring, silver, delvis förgylld, Stockholm 1972, stl 15,75 mm, vikt 8,8 g. (d)
SIGURD PERSSON, ring, silver/18K guld, bergkristall, Stockholm 1965, stl 15,5 mm, vikt 10,7 g. (d)
LAPPONIA, ring, 18K guld, åttkantslipad diamant ca 0,02 ct, design Björn Weckström, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,82 ct ca TW-W/VS-SI, Atelje Guld-Bros, Stockholm 2012, stl 15,75 mm, vikt 4,6 g.