Avslutad | Aficionado – Torsdag 9 maj 2019
Klubbad för
Mynt Svenska mynt
MYNT, koppar, 1/2 Skilling, 1809 med åtsida B, Gustaf IV Adolf, kvalité ca 1?/1, 30 mm, 14,8 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Denarius, ca 177-180, Aurelius och Commodus, Rom, kvalité ca 1, kantskador, diameter 18 mm, vikt 2,6 g.
Kuriosa Hobby
VISSELPIPA, mässning, gammaldags stil, hänge eller prydnad, längd ink ögla 9,5 cm, vikt 54 g.
TÄRNINGAR I ASK, ben, etsning av kortleksmotiv, 6 tärningar, askens diameter 3,5 cm, tärningarnas storlek 8 x 8 mm.