Avslutad | Aficionado – Torsdag 9 maj 2019
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 4 Mark, 1688, Karl XI, kvalité ca 1?/1, repor, diameter 37 mm, vikt 20,2 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Tetradrachm, Alexander den Store, kvalité ca 1/1+, diam. 24-25 mm, vikt 17,0 g.
Mynt Svenska mynt
3 MYNT, 21,6K guld, 2 st 10 Kr, 1 st 5 kr, 1901-1920, kvalité ca 1+ - 01, total vikt 11,2 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, brons, AE20, Zeugma ( i Syrien), Marcus Aurelius, 161- 180, kvalité ca 1?/2, 20-22 mm, vikt 8,9 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, koppar, 1/4 Öre, 1637, Kristina, kvalité ca 1+ snedpräglad, kantskada, 29 mm, vikt 7,6 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, 6 Grochen, 1623, Polen, kvalité ca 1?/1 med spricka, diameter 29 mm, vikt 6,2 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, koppar, 1/24 Rixdollar, 1802, Ceylon, kvalité ca 1/1+, diameter 24 mm, vikt 15,8 g.
Mynt Sedel
21 SEDLAR, Österrike, Ungern och Polen, 1912-1923, (de från 1912 är överstämplade Deutchösterreich), kvalité ca 1+ - 0.
Mynt Sedel
24 SEDLAR, Ryssland, 1909-1922, kvalité ca 01 - 0, nummerföljder förekommer bland de större sedlarna.
BROSCH, silver, tillverkad av Riksdaler från 1781, diameter 46 mm, vikt 37,3 g, skador från infattningen.
Kuriosa Hobby
SOLUR, kompass, mässning, F. Cox, Newgate St London, storlek 11,5 x 8,5 cm, träask med detaljer.